Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Brojevi koje Srbija zaokružuje ovog 25. novembra su 30, 350, 3 i 95. Nažalost, nije u pitanju neki listić za igru na sreću, iako često puka (ne)sreća ima veze sa ishodom.
Prema podacima Ministarstva pravde, od početka 2018. godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 30 žena. Tokom poslednjih deset godina stradalo ih je više od 350. Statistika dalje kaže da je svaka treća žena doživela neku vrstu nasilja u porodici ili u partnerskim odnosima. Skoro 95 odsto njih nije se obratilo za pomoć institucijama.
Od danas do 10 decembra, tokom akcije „16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama“, zgrade važnih institucija, mostovi, fontane, simboli gradova biće obojeni u narandžasto. Međutim, narandžasto neće svetleti ni jedna žena koja se suočava sa ovim problemom i nema hrabrosti da to prijavi. Pošto neće svetleti ni ona ni nasilnik, društvo i institucije će je teško primetiti i ona će imati velike šanse da pređe u statistiku. Da bi zasvetlela neka narandžasta lampica u njoj, potrebno joj je ohrabrenje i sigurnost. Potrebno je da veruje i zna da živi u bezbednoj zemlji, koja može da joj pomogne.
Ministarstvo pravde je svojim posterom na kojem piše da nasilje ne zna ni za godine ni za pol, obeležilo današnji dan. Naravno da nasilje ne zna i ne bira, ali bismo trebali mi da znamo kakve poruke šaljemo. „Isključi nasilje“ je slogan koji prati ovaj poster. Isključivanjem opštih poruka i opštih mesta možemo ciljati na konkretne probleme i rešavati ih. Dakle, zaista nije poenta u tome da su neke žrtve važnije od drugih, zbog godina i pola. Ali poenta jeste da se na dan borbe protiv nasilja nad ženama borimo zaista protiv nasilja nad ženama i da pomognemo da se te lampice uključe. Poenta je i da se svakog dana borimo protiv svake vrste nasilja.
Radnim danima od 10 do 20 časova otvorena je SOS linija Autonomnog ženskog centra. Pozivom na broj 0800 100 007 možete dobiti savet i pomoć, ukoliko doživljavate nasilje.
Radno vreme SOS linija je malo nezgodna stvar jer nikad ne znate da li će se nasilje uklopiti u to vreme, jer kako ne zna za godine i pol- ne zna ni za vreme. U svakom slučaju, prijavite, recite, razgovarajte, nemojte trpeti.
Upalimo lampice, svi. Osvetlimo sebe i ljude u našoj okolini. Nasilje nije privatna stvar, rezervisana za prostor iza vrata ili između četiri zida. Nasilje je svakako stvar u koju se moramo umešati, kako bismo sprečili i zaštitili.
Za Vojvođanske vesti: Dajana Grubišić