Свечаном академијом пред бројним грађанима и гостима обележен је 20. октобар – Дан Општине Србобран. Радивој Дебељачки, председник Општине Србобран, и Милена Аларгић, председница Скупштине општине Србобран, уручили су на свечаности 11 Захвалница општине Србобран, признање за постигнуте примерене резултате и успехе у раду, учињене подвиге, хумане подвиге, као и за испољену храброст и поштвовање у спасавању живота људи и материјални добара. Овогодишњи лауреати су: др Милка Караћ, др Снежана Ерцег, Тимеа Деме, jереј Србољуб Срдић, Жељко Лончар, Светозар Срданов – Татика, коме је награда додељена постхумно, затим Љубомир Миковић, Данијел Плавшић, Никола Ћорић, Ивица Вујаковић и ДТД „Северна Бачка“.
Изражавајући задовољство што заједно имају прилику да обележе Дан Општине Србобран и Дан ослобођења Србобрана, Радивој Дебељачки, председник Општине, пожелео је на почетку обраћања добродошлицу свим присутним гостима.
„Ово је прилика да сетимо свих наших предака, оних који су нас заувек задужили и који су својом крвљу и животима бранили слободу, достојанство и право на живот, пре свега, због чега смо им вечно захвални. Србобран има много датума у својој историји којим може да се поноси, који су део наше историје и традиције, део нашег темеља на ком лежи тврђава Србобран, почевши од револуционарне 1949. године, преко I светског рата и уједињења српске Војводине са својом матицом Србијом, па све до II светског рата и датума који данас обележавамо, и до ратова деведесетих у којим се наш народ поново борио за својо права и своју слободу. Сви ти догађаји и сви ти људи који су у њима учествовали, чине данас дух Србобрана, Турије и Надаља слободним и поносним. Важно је данас напоменути још једну реченицу – мир је тешко изградити, још теже сачувати, али се лако урушава, и зато смо поносни што као мања локална самоуправа јесмо део озбиљног политичког система и озбиљне државотворне политике, коју спроводи наш председник Александар Вучић.
Србобран ради на томе да прати развој Србије. У току је велики пројекат спајања Великог бачког канала и реке Криваје, захваљујући, пре свега, нашим пријатељима из ЈВП ‘Боде Војводине’ који га спроводе, што ће омогучити наводњавање 6.000 хектара, нови живот за Кривају и здраву животну средину за све људе. Поносни смо на чињеницу да смо реконструисали 27 улица, у току је припрема пројектне документације за још 15, а круна свега биће, уз помоћ Републике Србије, биће брза саобраћајница од Сомбора до Кикинде, која ће Србобрану донети обилазницу и још боље стратешко позиционирање, посебно за привреднике. Такође, после 20 година постајемо сведоци решења за хотел Елан и када се заврше сви планирани радови имаћемо бољу позицију и на туристичкој мапи, добићемо бањски комплекс на понос свих Србобранаца. У прилог туристичком развоју иде и чињеница да за неколико дана почињемо реконструкцију Трга слободе, који ће постати још лепши и захваљујући великој упорности Црквене православне парохије која је покренула замену крова на православном храму. Ова целина у центру Србобрана обогатиће изглед нашег места.
Наравно, ухватили смо се у коштац и са различитим проблемима; након Надаља и Турија је добила фабрику воде, у Србобрану је у току израда пројектно техничке документације, и очекујемо да у наредним годинама добијемо овакво једно постројење. Реконструишемо водоводу мрежу, 6 километара старих, азбестних цеви заменили смо новим, а циљ је свим грађанима обезбедити квалитетну воду за пиће. У Надаљу је завршена изградња објекта Месне заједнице, реконструисан је спортски терен, у току је и велика реконструкција школе, а захваљујући Покрајинском секретаријату за спорт и омладину урадили смо пуно на спортској инфраструктури. Обновили смо и изградили седам спортских објеката и три игралишта за децу, младима помажемо кроз разне стипендије, а посебно смо поносни на издвајање средстава за вантелесну оплодњу, јер желимо да се у нашој општини рађа што више деце. Морамо на томе да радимо јер, искрено да кажем, сви ови пројекти постају безначајни ако немамо млади нараштај. Зато помажемо свакој новорођеној беби, ђацима првацима са новим уџбеницима, ученицима и студентима у превозу и слично. На пољу здравствене заштите такође чинимо пуно; наш Дом здравља један је од најбољим у Србији, имамо све боље услове када говоримо о примарној здравственој заштити, а исто тако одговоран однос имамо и према култури. Завршавамо реконструкцију Дома културе и све манифестације по којима смо познати, сва културна друштва која имамо, ускоро ће добити нови дом.
Све ове пројекте остварујемо захваљујући сјајној подршци Владе Републике Србије и Покрајинске владе и неизмерно смо захвални на томе. Желимо да наставимо да оправдавамо сва средства и помоћ коју добијамо, али није све то у новцу; ствари леже и у томе да сваки Србобранац, Туријац и Надаљчанин треба да осете подршку која долази са виших нивоа власти. Трудићемо се да наставимо да развијамо општину Србобран, да радимо на себи, да наставимо да се крећемо у правцу у ком се креће и Србија, а то је правац који се усмерава у договору са грађанима. Убеђен сам да Србобран неће стати са развојем и да ћемо успети у ономе што смо намерили. Срећан свима Дан Општине Србобран, живео Србобран и живела Србија“, поручио је Дебељачки.
Милена Аларгић председница СО, подсетила је на разлоге због којих је Дан ослобођења изабран и за Дан општине, колика је његова важност као једног новог почетка на средини XX века.
„Други светски рат је донео страховита разарања, велики број људских жртава, пустош, тугу и бол. Пут до слободе је био дугачак и изузетно тежак, мукотрпан, обојен крвљу невино страдалих, натопљен сузама жалосних мајки. Исто тако, у њега су били уткани жеља за слободом, воља за правдом, борба за опстанком и супротстављање помрачењу људског ума. Тог 19. октобра 1944. године, Србобранци су након четири дуге године поново осетили топлину јесењег сунца, наду за боље сутра и радост због повратка људског достојанства. Овај дан нас обавезује да се сећамо свих жртава, свих оник који су оставили неизбрисив траг у борби против фашизма, јер рат који су проживели није само трагична прича.
Много се чини последњих година да се од забрава отме подвиг нашег народа у оба светска рата. Морамо се у свакој прилици подсетити и националних револуција, и чувања Шајкашке границе, одбрамбених ратова од 1991. до 1995. године, као и НАТО агресије на нашу земљу 1999. године. Зарад оних који су своје животе оставили у залог слободе, наша је обавеза и морални чин, да их се увек, али увек сећамо.
Дан ослобођења прослављамо у околностима заоштравања сукоба у Украјини и појасу Газе, али и у време када се у нашем региону покушавају прекрајати историјске чињенице и фалсификовати историја. То никада нећемо дозволити, јер рат никоме ништа добро није донео и то одлично знамо. Данашњи празник нам пружа прилику да одамо почаст свим нашим славним прецима који су оставили значајан траг у сећању народа. Велико им хвала што су у наше гене уткали слободарски дух и научили нас да ценимо вредност живота и стварања у миру и слободи. Поносни смо на њих и увек ћемо бити.
Код свих становника наше општине, извојевана цивилизацијска и морална победа пре 79 година, изазива понос и дубоко поштовање. Она нам пружа ослонац да можемо сигурније и смелије да корачамо у будућност. Србобран се градио вековима и његово богатство јесте у раскошној историји, али свако место чине и дају му душу, његови становници, а људи су увек били наше највеће богатство. Храбри, честити, вредни, хумани, једном речју велики. Ове речи описују и лауреате који ће вечерас на свечаној академији примити заслужена признања због несебичних ангажовања за добробит заједнице, за шта им упућујем посебне честитке. Још једном, срећан вам Дан општине и нека га увек прослављамо у миру и слободи“, рекла је Милена Аларгић.
Свечаној академији присуствовали су: Адам Шукало, саветник Председника Србије за регионална питања, који је, иначе, примио поклон слику за Председника Србије Александра Вучића, дара локалне самоуправе, затим Срђан Кружевић, директор ЈВП „Воде Војводине“, Александар Софић и Радивој Парошки, покрајински секретар и заменик секретара за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, Дане Баста, покрајински секретар за спорт и омладину, Милан Новаковић, начелник Јужно-бачког управног округа, Јелена Маринковић Радoмировић, председница Скупштине Града Новог Сада, председници суседних општина, и други гости.
У свечаном програму наступо је хор из Бечеја.
Извор: Општина Србобран