Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић примила је вечерас хлеб печен од новог жита, на прослави „Дужијанце 2023“ у Новом Саду, којом је обележена двадесетогодишњица постојања и рада Националног савета буњевачке националне мањине.
Прослава је почела испред Градске куће, а потом је положен венац од снопова пшенице на спомен-плочу на месту на ком је одржана Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, 25. новембра 1918. године. Прослава је настављена испред Католиче порте, где је Драгани Милошевић уручен хлеб, испечен од нове пшенице, а заменику градоначелника Новог Сада Игору Црнобарцу венац од овогодишњег снопа жита.
Примајући хлеб, симбол „Дужијанце“, Драгана Милошевић се обратила учесницима, уваженим гостима и грађанима, честитајући у име председника Покрајинске владе Игора Мировића, и у сопствено име национални празник Буњеваца „Дужијанцу“.
Милошевићева је нагласила значај овог празника, којим се слави поштен рад и истрајност наших ратара, али и истрајност у чувању традиције.
„Буњевци славе вишевековну борбу за очување идентитета, који је са другим заједницама, дубоко уткан у шароликост Војводине. Посебно признање за чување заједништва припада онима који су бројчано малобројни. Ми данас заједно, настављамо стазама славних предводника Срба и Буњеваца, Јаше Томића и Блашка Рајића, који су те давне 1918. године, стајали раме уз раме и заједно донели изузетно важне и далекосежне одлуке, на које смо данас поносни. Дух који је почео Великом народном скупштином и данас краси Војводину, уједињену у низу различитости које морамо да чувамо“, истакла је Драгана Милошевић.
„У циљу даљег јачања суживота, као и очувања националног идентитета Буњеваца, честитајући вам 20 година успешног рада Буњевачког националног савета, желим да поручим да ће Покрајинска влада наставити са континуираном подршком институцијама Буњеваца у Војводини“, рекла је Драгана Милошевић.
Председница Националног савета буњевачке националне мањине Сузана Кујунџић Остојић истакла је значај четири века борбе, кроз буре и олује, у очувању буњевачког националног идентитета.
„Током 20 година од оснивања Националног савета Буњеваца, успели смо стандардизовати језик, увести буњевачки језик и књижевност, као изборни предмет у средње школе, а до краја године захваљујући Покрајинској влади имаћемо Буњевачку кућу у Суботици“.
Прослави „Дужијанце“ присуствовали су и покрајински секретар за високо образовање и научно истраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић, начелник Јужнобачког округа Милан Новаковић, покрајински омбудсман Драгана Ћорић, представници републичких министарстава и римокатоличке цркве.