Поводом 16.рођендана Гаранцијског фонда АП Војводине разговарали смо са челним људима ове значајне институције којој је првенствени задатак да привредницима Војводине олакша приступ финансијском тржишту и обезбеди повољније услове кредитирања од оних које нуде пословне банке. Тај наизглед једноставан, задатак Фонд остварује издавањем гаранција банкама као средства обезбеђења уредног враћања банкарских кредита. У фокусу Фонда је подршка пољопривредницима, малим и средњим предузећима, предузетницaма и предузетницима, који имају квалитетне пројекте али немају одговарајућа средства за обезбеђење финансирања од комерцијалних банака.
Самим тим Фонд битно утиче на пораст запослености и животног стандарда, динамичнији и уравнотеженији регионални развој АП Војводине у складу са Националном стратегијом привредног развоја Републике Србије, повећању извоза и унапређењу конкурентности привредних субјеката. Поред тога Фонд помаже приликом оснивања, почетка рада и развоја привредних субјеката чији су оснивачи жене и млади. Кључни метод за реализацију ових циљева је смањење нивоа ефективне каматне стопе.
Портал Војводјанске вести – са географским пореклом је организовао разговор са директором Гаранцијског фонда господином Ђорђем Раковићем, који Вам овом приликом у целости преносимо.
– Крајем прошле године сте донели веома амбициозан план за 2019.годину која је при крају, како оцењујете резултате у овој години и колико сте задовољни постигнутим?
Веома смо задовољни постигнутим резултатима, а пре свега чињеницом да је број издатих гаранција знатно повећан у односу на 2018. годину, а укупан гарантовани износ се дуплирао.
У протеклих шестнаест година, Гаранцијски фонд је издао више од 1700 гаранција и ангажовао гарантни потенцијал у износу преко 62 милиона еура.
У последње три године, учињени су напори да се активности знатно прошире, те у овом тренутку, са задовољством истичемо чињеницу, да се уз подршку гарантних линија Гаранцијског фонда могу реализовати активности привредних субјеката у готово свим областима привреде на територији Аутономне Покрајине Војводине.
Иза нас је велики број догађаја на којима смо промовисали наше конкурсне линије и имали прилику да се сретнемо са потенцијалним клијентима. Трудили смо се да будемо присутни и у медијима, тематским емисијама, панел дискусијама, конференцијама, региналним и међународним сајамским манифестацијама.
– Друго питање се надовезује на претходно: Какви су планови за наредну 2020 годину?
Фонд ће, као и до сада, издавати Гаранције предузетницима и привредним субјектима који обављају делатност у свим гранама привредe, субјектима који започињу обављање привредне делатности („start up“ пословне активности) земљорадничким задругама, као и носиоцима регистрованиих породичних пољопривредних газдинстава.
У наредној, 2020. Години, Фонд ће издавати гаранције за куповину пољопривредног земљишта, за набавку нове пољопривредне механизације и опреме, за набавку основног стада, вишегодишњих засада, за набавку нове опреме микро, малим и средњим привредним друштвима, предузетницима, носиоцима регистрованих пољопривредних газдинстава, и земљорадничким задругама, за набавку опреме за младе до 35 година и предузетнице и власнице малих предузећа који делатност обављају до три године, за „Start up“ кредите за почетнике, односно радно неактивну популацију, за набавку репроматеријала у пољопривреди и привреди, за набавку опреме за побољшaње енергетске ефикасности и примену обновљивих извора енергије.Такође, важно је поменути и могућност аплицирања за изградњу, реконструкцију, доградњу и адаптацију објеката за обављање привредних и пољопривредних делатности као и набавку пратеће опреме, за обезбеђење кредита намењених финансирању инвестиција у пољопривреди у оквиру ИПАРД програма, за куповину објеката за обављање привредних делатности и вршење медицинских и васпитно-образовних услуга, за подршку сектора информационих технологија, за подршку пословања извозно орјентисаних предузећа као и за подршку развоју сеоског и винског туризма.
– Прошле 2018. године сте покренули нову акцију „Клуб пријатеља фонда“, сада можемо да кажемо да се већ назиру почетни резултати, како оцењујете рад „Клуба“?
Клуб пријатеља Гаранцијског фонда је покренут у циљу унапређења пословне сарадње и већег задовољства клијената. У том смислу, Гаранцијски фонд је током 2019. године постојећим и новим клијентима понудио чланство у Клубу пријатеља фонда. Кроз поменуто чланство, клијенти имају на располагању обавештења и информације, које су од значаја за обављање пословне делатности, разне попусте, везано за приступ важним догађајима, сајамским и другим манифестацијама, као и погодности приликом куповине репроматеријала, опреме и механизације и др. Наведене погодности важе само за клијенте – чланове Клуба пријатеља фонда (члан се идентификује путем картице коју издаје Фонд). На званичној интернет презентацији Гаранцијског фонда доступне су информације и обавештења везано за правна лица која су Партнери Клуба пријатеља и који члановима Клуба нуде посебне услове и погодности, за сваку уговорену продају или извршену услугу, (произвођачи и продавци репроматеријала, опреме и механизације).
– Поред редовних активности Фонд је развио и значајну међународну сарадњу кроз чланство у АЕЦМ-у, (АЕЦМ – Европска асоцијација гарантних институција). У чему је значај овакве сарадње на међународном плану?
Током 2019. године, Гаранцијски фонд АП Војводине је наставио дугогодишњу сарадњу са Европском асоцијацијом гарантних институција (AECM – European Association of Mutual Guarantee Societies) која је основана1992. године у Бриселу и данас броји преко 40 чланова. Већином су то Фондови из земаља чланица Европске уније, али и финансијске институције из Руске федерације, Републике Српске и Републике Турске.
Ова Асоцијација окупља приватне гаранцијске шеме, јавне институције, гаранцијске фондове, као и развојне банке. Све те институције као основни циљ имају подршку малим и средњим предузећима и предузетницима, који имају квалитетне пројекте али немају одговарајућа средства обезбеђења за њихово финансирање од стране пословних банака.
Као члан ове Асоцијације, Гаранцијски фонд постаје препознат у Европској унији, а највећи бенефити су могућност размене информација и искустава са чланицама Асоцијације из других држава и лакше обезбеђење и повлачење средстава Европске уније.
Ове године, Годишња скупштина Европске асоцијације гарантних институција, одржана је Антверпу (12-15 јун), Краљевина Белгија, под високим покровитељством Министарства финансија. Кључна тема била је „Утицај дигитализације на гаранцијско пословање – шансе и изазови“, којој је посвећене посебна сесија и на њој смо учествовали као представници Гаранцијског фонда АП Војводине.
– Читав свет се суочава са проблемом климатских промена, ви сте били у октобру на међународној конференцији “Приватне инвестиције за климу” у Сеулу, главном граду Јужне Кореје. Реците нам нешто више о новим аспектима борбе против глобалног загревања и инвестицијама које ће подржати Гаранцијски фонд?
У праву сте, делегација Гаранцијског и Развојног фонда АП Војводине узела је учешће на међународној конференцији “Приватне инвестиције за климу” у Сеулу. Циљ ове Конференције био је да се укаже на проблем глобалног загревања који проузрокује промену климе на глобалном нивоу. Тежи се, ка формирању једног међународног оквира за третирње изазова и опасности са којима се сви суочавамо услед климатских промена.
Међународна конференција “Приватне инвестиције за климу” имла је за циљ да информише и упозори међународну заједницу ради предузимања конкретних активности везаних за превзилажење изазова и опасности са којима се сви суочавамо услед климатских промена. Закључци са ове конференције искориститиће се, како би представљали, с једне стране, подстицај за усвајање одговарајуће Резолуције, у сарадњи са секретаријатом Организације уједињених нација, а с друге стране, да се оствари и да допринос учесника у активностима везаним за климатске промене, које ће бити саопштене у оквиру Самита на врху ОУН посвећеног климатским порменама.
Генерално питање за све: Шта би поручили својим клијентима и онима који тек намеравају да покрену свој бизнис у новој години?
У новој 2020. години свима желим пуно здравља, успеха, радости и лепих тренутака. Надам се да ће наредна година бити много лепша и лакша од оне коју остављамо за нама. За то морамо да се побринемо и сами, односно да урадимо све што можемо како бисмо били срећни и задовољни и како бисмо допринели срећи и задовољству драгих људи који нас окружују.
Шта би поручили својим клијентима и онима који тек намеравају да покрену свој бизнис у новој години?
Пре свега бих им пожелео добро здравље и срећу у Новој години, а што се тиче пословања мислим да је најважније да верују у своју пословну идеју, да буду иновативни и упорни и да се континуирано информишу о свему што може да им олакша и унапредеи пословање.
Гаранцијски фонд је увек уз своје комитенте и стоји им на располагању.
You must be logged in to post a comment.