U okviru ciklusa Razgovori o geopolitici, tribina „Geopolitika i hibridni rat” održana je u sredu, 10. oktobra, u klubu „Tribina mladih” Kulturnog centra Novog Sada. Autor i predavač bio je Milorad Vukašinović, novinar i publicista. O ovom fenomenu govorio je i Nebojša Vuković, naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
Vukašinović je na samom početku predstavio svog gosta Nebojšu Vukovića: diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu 1998. godine i neposredno potom počeo da se bavi geopolitikom, geostrategijom, političkom geografijom, analizom američke globalne politike i Rusijom. Magistrirao je 2006. godine tezom, docnije pretočenom u izuzetnu knjigu: „Logika imperije – Nikolas Spajkman i savremena američka geopolitika”.
Otvarajući temu tribine „Geopolitika i hibridni rat”, Vukašinović je rekao da se tokom poslednje dve decenije, u zapadnoj, ali i nezapadnoj (ruskoj, kineskoj) stručnoj literaturi, publicistici i periodici pojavilo mnoštvo priloga o fenomenu tzv. hibridnog rata.
Hibridni rat mogao bi se definisati kao oružani sukob koji u sebi sadrži odlike kako „tradicionalnog”, odnosno konvencionalnog rata među državama sa masovnom upotrebom tehnike i ljudstva, tako i gerilskog ili partizanskog ratovanja.
U nastavku tribine Nebojša Vuković ukazao je na to da se pojam hibridni rat u stručnoj i vojnoj literaturi pojavio 1998. godine. To je bio usamljeni slučaj, a od 2004. godine taj pojam sve češće ulazi u upotrebu i u stručnoj publicistici i u medijima.
– Hibridno je sve ono što je nastalo ukrštanjem i taj termin najčešće se vezuje za životinje i biljke ili se upotrebljava u tehnologijama automobila, a danas je ta reč uveliko nadmašila svoje poljoprivredno-tehnološko značenje – kazao je Vuković.
On je u nastavku objasnio da klasična definicija rata kaže da je to društvenopolitička pojava, odnosno produženje politike nasilnim sredstvima. Jedan od prvih koji su upotrebili sintagmu hibridni rat pre više od desetak godina bio je aktuelni američki državni sekretar za odbranu general DŽejms Matis (poznat po nadimku Besni Pas).
Hibridni rat mogu da vode države ili političke grupe i taj sukob obuhvata različite načine ratovanja, uključujući konvencionalne kapacitete (avioni, tenkovi, artiljerija) i neregularne taktike i formacije (teroristički akti, napadi bombaša samoubica), što je bilo veoma prisutno u Siriji i Iraku, a danas u Avganistanu.
Pored uobičajene konvencionalne borbe, u hibridnom ratu vodi se i specifična političko-psihološka borba čije je poprište stanovništvo države, njegova svest i naklonost.
Najpoznatiji hibridni ratovi su oni između Izraela i pokreta Hezbolah 2006. godine, zatim trenutno zamrznuti rat na istoku Ukrajine 2014. godine, kao i aktuelni rat u Siriji koji je započeo 2011. godine.