Pred punom salom u Firči Tink Tenk-u odigrana predstava Kralj Ibi, u izvođenju Dramskog studija mladih Gradskog pozorišta u Bečeju.
Sat i petnaest minuta čistog humora i domišljatosti publika je propratila brojnim aplauzima. O tome zašto je Ibi tako blizak publici i o vremenu prema kojem on okreće ogledalo popričali smo sa Gordanom Adamov, glavnom glumicom predstave.
Kralj Ibi je tekst star preko sto godina, ali je uvek aktuelan jer se bavi mehanizmima vladavine koji su oduvek bili prisutni u svetu. Zbog toga on godinama nalazi put do gledalaca i pruža im nešto sa čim mogu da se identifikuju. Smejući se apsurdu koji se pred njima odigrava na sceni, ujedno se zapitaju i nad svojom stvarnošću.
– Kralja Ibija, glavnog aktera ovog dela, krase tipične osobine lošeg vladara, kao što su pohlepa, prevrtljivost i sebičnost. On je spreman da sve oko sebe okrivi za svoja nedela, mareći samo za svoj položaj. Ovaj komad uvek može da se čita iznova i iznova i da se tumači na bezbroj načina. Uz sve to, daje slobodu umetnicima da ga svaki put postave i igraju na novi način i mislim da zbog toga ostaje zanimljiv- kaže Gordana.
Kralj Ibi često svom narodu, koji je predstavljen kao uboga, gladna i uplašena gomila, govori da je krivda jaka kao i pravda. Mama Ibi, koja ga u tome podstiče, kad skine kostim i siđe sa scene čvrsto veruje u moć koju pravda ima da uvek pronađe svoj put.
– Ne mislim da su jednako jake krivda i pravda, uverena sam da na kraju ova druga uvek pobeđuje. Bitka među njima traje večno i često nam se čini da je sve izgubljeno, ali nije. Tako je i kod nas u zemlji trenutno. Čini nam se da su svi do srži korumpirani- sudstvo koje ćuti, mediji u službi vlasti i druge institucije koje ne rade u korist građana. Ipak, u svemu se nađe svetli primer koji nam još uvek uliva nadu da borbi između krivde i pravde nije kraj.
Gordana nam kaže da su želeli da stvore predstavu koja će biti ogledalo vlasti, postavljeno iz perspektive mladih ljudi. U njihovoj igri publika je mogla da primeti mnogo ljubavi prema sceni, glumački dar i harizmu. Prema njenim rečima, oni uvek prvenstveno teže da se dobro zabave dok glume.
– U našoj predstavi igraju mladi, od osnovaca do studenata, koji odrastaju u jednom trulom sistemu. Suočeni sa produktima trenutne vlasti, spremamo se za sve što nas čeka u državi koja nam ostaje kada završimo školovanje. Zbog toga smo želeli da na jedan duhovit način pokažemo neko naše viđenje trenutnog stanja, ne samo kod nas već i u celom svetu jer Ibi vlada u mnogim državama, na svim kontinentima. U našu predstavu utkali smo mnoštvo šala koje su svoje mesto tu pronašle spontano, zahvaljujući igri glumaca i reditelja. Često nam ljudi kažu da smo u nekim delovima predstave preterali, ali to me navede da se zapitam ko je ovde preterao- mi ili oni koji su nas inspirisali- rekla je Gordana.
O kvalitetu predstave svedoče i brojne nagrade i pohvale na festivalima. Ono što smo mi primetili je umetnost, kreativnost i inteligencija omladine koja zaista pokazuje da protiv krivde i ibikratije u Svrbiji ima ko da se bori. Kako Ibi kaže, ima jedna zemlja Svrbija u kojoj ljude istina mnogo svrbi. Zato istinu stalno moramo „češati“.
Za Vojvođanske vesti: Dajana Grubišić