Sportski direktor Bokserskog kluba (BK) „Vojvodina“ u intervjuu za „Vojvođanske vesti“, govori o stanju boksa u državi, kao i o razlozima napuštanja „ Regionalne balkanske lige“.
Prošle godine su se tri srpska bokserska kluba oprobala u novoformiranoj balkanskoj „Regionalnoj ligi“, ali je Vojvodina napustila to takmičenje. Koji su razlozi za napuštanje takmičenja?
Vojvodina je sa sedam regionalnih klubova, bila osnivač „Regionalne balkanske lige“. Osnovna ideja osnivanja lige je bio pokušaj ponovnog povezivanja naših sportskih radnika, putem kojeg će se opet postizati vrhunski rezultati, kao u nekadašnjoj Jugoslaviji. Međutim, mi smo shvatili da nisu svi iskreno ušli u tu ideju.Vojvodina je ove sezone nastupala zajedno sa BK „Spartak“ iz Subotice, ali posle trećeg kola smo napustili takmičenje, shvativši da se još uvek nisu stekli uslovi. Doneli smo odluku da treba da se okrenemo našem takmičenju i da pokušamo ponovo da pokrenemo srpsku ligu, ali se nadamo da će jednog dana ta ideja zaživeti.
Koliko je perspektivno baviti se boksom u Srbiji?
Nažalost, to je amaterski sport. Izuzetno su skromni uslovi, ali ti skromni uslovi ne znače da ljudi ne treba time da se bave i teže ka ostvarivanju vrhunskih rezultata. Oni koji ostvare vrhunski rezultat, ipak imaju neke benefite u vidu državne stipendije. Naravno, ukoliko osvoje medalju sa bilo kog evropskog, svetskog ili olimpijskog takmičenja, dobijaju i državne penzije. To nije mali motiv za uspeh.
Boks važi za jedan od najsurovijih sportova. Koliko je on popularan među mladima?
Što se tiče BK „Vojvodina“, mogu da kažem da je boks izuzetno popularan. Pogotovo što vladaju teška vremena, a mi deci do 19 godina dajemo besplatne mogućnosti da se bave sportom. Mi snosnimo troškove njihove opreme i ostala ulaganja. Sam uspeh je to što mladima pružamo priliku da se bave sportom, ali nažalost, to sve košta. Po prvi put smo, zbog velikog broja dece, napravili savet roditelja, ali očigledno da to nikoga ne interesuje.
Koliko država finansijski pomaže i ulaže u boks?
Mi smo gradski klub i nama grad pomaže. Imamo plaćene termine na SPENS-u. Za vrhunske rezultate, značajnija pomoć je uvek dobrodošla. Nažalost, budžeti ostalih klubova iz inostranstva, sa kojima mi treba da se takmičimo, mnogo su veći. Za neki evropski rezultat, potrebna su značajnija sredstva. Mi smo gradu zahvalni na sredstvima koja nam omogućava, ali potrebna su veća ulaganja. Takođe, veoma smo zahvalni i predsedniku Bokserskog saveza Srbije Nenadu Borovčaninu, koji se trudi da boks vrati tamo gde pripada.
Šta je to što je neophodno BK „Vojvodina“ za bolje funkcionisanje?
Nažalost, mi ne možemo sami da damo odgovor na to pitanje. Novi predsednik Bokserskog zaveza Srbije Nenad Borovčanin, zaista ulaže mnogo energije da boks dovede na viši nivo. Međutim, osnovni preduslov za bolje rezultate je veći budžet. Bez dva ili tri miliona dinara, to nije moguće. Jedan par naših rukavica košta 100 evra. Mi smo sport socijalne kategorije, za razliku od ostalih sportova u kojima i roditelji žele da ulažu.
Šta možete da kažete o mladim i talentovanim bokserima koji predstavljaju budućnost kluba?
Oni zaista imaju želju, dobro treniraju i dobro rade. Ali, želju od postizanja rezultata, deli novac. To je vrlo jednostavna stvar. Sredstva koja mi dobijamo su dovoljna za eventualna putovanja do Rume, Subotice ili Sremske Mitrovice. Međutim, bez međunarodnih takmičenja, neće biti ni rezultata.
Koji su planovi kluba za budućnost?
Nadam se da će biti obnovljena srpska seniorska liga, koja je u Novom Sadu bila vrlo gledana. Boksovali smo po celoj Srbiji i uvek su bile pune hale. Mi smo sa Nenadom Borovčaninom, inicirali otpočinjanje međuregionalne lige Srbije. Takmičenje bi se zvalo Kup Srbije. BK „Vojvodina“ je spremna, uz pomoć našeg novog predsednika Ninoslava Šemića. Mislim da boks očekuju bolji dani.
Za Vojvođanske vesti: Aleksandra Mišković