Како додирнути облаке? Њихов одговор је једноставан – попети се до њих. Зар мали проблем не представља то што се налазимо у сред равнице? За њих, то није проблем. Они имају своју стену. Вештачку стену висине 11,5 метара. Једину у Новом Саду. Она је њихова стаза до облака.
А они су пењачи из равнице – Пењачки клуб „Адреналин“.
Пењачки клуб „Адреналин“ је настао, сада већ давне, 1997. године. Основала га је група студената Факултета физичке културе у Новом Саду. Званична активност клуба почиње 2000. године када клуб на Јесењем сајму лова, риболова, спорта и туризма у Новом Саду представља прву вештачку стену за пењање у Новом Саду.
Од тада креће њихово освајање висина.
Успели су да изазову велико интересовање постављањем вештачке стене на градској плажи „Штранду“. Допринели су омасовљавању овог спорта у Новом Саду и Србији. Чланови клуба се са успехом „пењу“ на разним такмичењима, националним и међународним.
И сам Пењачки клуб „Адреналин“ је организатор многих пењачких такмичења. Издвајамо традиционално Отворено првенство града Новог Сада у боулдерингу, које се одржава сваке године у новембру.
Поред такмичења клуб организује и курсеве, семинаре и радионице пењања. На тај начин свако ко је заинтересован може да се упозна са овим „екстремним“ спортом. Упозна и уз њихову стручну помоћ и обуку ослободи страха од висине.
Упознајмо се и ми са једним од зачетника пењања код нас.
Пошто смо га натерали да направи паузу и сиђе на земљу, за Војвођанске вести ће коју реч више о свом клубу рећи Ненад Матић.
Клуб је основан 1997, а званично сте активни од 2000-те. Ове године постајете пунолетни по свим међународним стандардима. Да ли намеравате да прославите пунолетство?
Званично смо се састали ’97. и донели одлуку о оснивању, али је решење о регистрацији печатирано у фебруару ’98. године. Тако да је ова 2018-та стварно година јубилеја. Свакако имамо у плану да прославимо овај мини јубилеј. Али и рођендан бр. 2 новог руха клуба. Тачније, у марту је две године од отварања новог простора, овог на СПЕНС-у, а самим тим и неке друге димензије пењања у Новом Саду и Србији.
Колико сте задовољни да сада постигнутим? Да ли је то у складу са очекивањима које сте имали на почетку?
Ни у сновима нисмо замишљали да ће се на овај начин одвијати развој клуба. У почетку је то био занимљив подухват, који је временом прерастао у љубав и страст. Веома смо задовољни постигнутим резултатима и настављамо своју мисију – ширење љубави према пењању и популацији ван Новог Сада . . .
Са које стране вам је стигла највећа подршка?
Највећа подршка је добра воља и позитиван дух. Без упорности и вере у себе нема ни помоћи. Осим тога, у материјалном смислу, помогну нам Град и Покрајина, средствима из буџета намењених за спорт и омладину.
Овај спорт је постао олимпијски. Многима се чини да је код нас још увек у пионирској фази. Какво је стварно стање? Организују ли се такмичења?
У Новом Саду пењање је далеко од пионирске фазе. Али потребно је још мало времена да стасају млади нараштаји како би се са успехом представили и на међународној сцени. Додуше , Сташа Гејо ( такмичарка из Ниша) је већ показала како се осваја европско злато у сениорској конкуренцији. Што се тиче такмичења, организују се разна: од ревијалних до официјелних, национална и међународна.
Клуб се такмичи и на међународном нивоу. Да ли се можете похвалити неким наградама?
Да. Чланови клуба су учествовали на многим међународним такмичењима, у свим категоријама. Било је разних награда и признања. Најзначајнија су свакако заузета места за која се додељују медаље. Њих је више десетина.
Судећи по броју пењача који тренирају док ми разговарамо, број освојених медаља ће се сигурно повећати. Али како начинити први корак? Да ли организујете пењачке радионице за почетнике?
Свакако. Овог понедељка је баш једна почела. У зависности од тога колико почетник има година, осмислимо начин и програм тренинга. Најважније од свега је добра воља и жеља за успехом која је окренута ка себи, а не само ка признањима. Радионице које организује клуб су осмишљене више као промоција пењања и упознавање са „градивом“. Након тога следи озбиљнији приступ градиву.
И само још једно питање. Какви су пењачи равничари?
Кад се подвуче црта испод речи равничарски пењачи може слободно да се каже: врхунски или стави оцена 5 са звездицом. Да ли је разлог то што немамо ништа у близини што би лако могли да освојимо или нешто друго, искрено не знам. Али резултати се не могу сакрити. Они сами дају одговор на постављено питање.
Ненад се вратио тренингу. На стену, па правац облаци. Ако и Ви желите да преко стене додирнете облаке – посетите Пењачки клуб „Адреналин“. Не оклевајте. Пробајте. Докажите себи да и ви то можете.
Своје прве пењачке кораке можете направити на некој од радионица које организује Пењачки клуб „Адреналин“. Наћи ћете их на СПЕНС-у (улаз са западне стране). Радним данима од 17 до 22h. Почните своје пењање ка облацима.
За Војвођанске вести, Стеван Стојков