- Мастер инжењер архитектуре, Архитектонски факултет, Универзитет у Београду
Изложба Ђорђа Аранђеловића биће отворена у среду 3. маја у 19.00 часова у клубу „Трибина младих” Културног центра Новог Сада. Изложба ће моћи да се погледа до 15. маја.
Низ илустрација са историјском тематиком, насталих у периоду од 2020. до 2022. године, приказује најзначајније личности српског средњег века, од успостављања Српског царства у XIV веку, све до и након пропасти елемената српске државности крајем XV и у првој половини XVI века. Свака илустрација приказује по једну историјску личност и значајан догађај који се везује за њу и њено време, с посебним освртом на њихову културну, религијску, државничку и војну димензију, такође не занемаривши њихов епски значај.
Идеја водиља у стваралачком процесу била је да се, на основу доступних историјских извора, на фактографски утемељен начин прикажу амбијенти, архитектура, догађаји и личности значајне за српски позни средњи век, у циљу афирмисања овог периода и његовог оживљавања кроз један савремени визуелни медиј. Стваралачком процесу претходило је темељно истраживање оновремених писаних извора (житија, хроника, повеља, инвентара), затим, материјалних извора у виду остатака средњовековне сакралне и профане архитектуре, сликарства (сликарства ромејско-православне, латинско-католичке и османске провенијенције, фрескосликарства, минијатуре), скулптуре (споменика и надгробних плоча), као и материјалних извора у виду сачуваних одевних предмета, новца, оклопа и оружја, како би предметне историјске личности, њихове владарске инсигније, одоре и опрема, као и изглед осталих ликова који чине сваку композицију, били приказани на адекватан начин.
Као прилог уз сваку илустрацију појављује се и текстуално образложење које служи да прикаже историјски контекст релевантан за конкретну личност и догађај, како би се посматрањем целокупног низа илустрација на адекватан начин сагледао овај период и боље разумео след догађаја. У оквиру пропратног текста наведени су и најзначајнији извори материјалног и писаног типа, који су послужили за формирање сваке композиције.
Ђорђе Аранђеловић (Београд, 1995)