- Nadzor nad zdravstvenim stanjem studenata
- Zdravstveno vaspitanje studenata kroz programe „vaspitanja za zdravlje“ u samom Zavodu kao i na fakultetima i u studentskin domovima
- Istraživanje i dijagnostika zdravstvenih problema i rizika u sredini gde žive i studiraju.
- Edukacija, osnaživanje i mobilizacija studenata za unapređivanje i očuvanje zdravlja (obrazovanje za zdravlje, stavovi i ponašanje, javno-zdravstvene akcije za negovanje zdravih stilovia života…)
- Obezbeđivanje kvalitetnih uslova za pružanje individualnih zdravstvenih usluga u skladu sa definisanim potrebama kroz rad savetovališta za: reproduktivno zdravlje, DPST i prevenciju HIV/AIDS-a, mentalno zdravlje i ukoliko postoje mogućnosti i druga….
- Adekvatna organizacija, efikasnost i kvalitet rada u svim službama uz izradu Protokola rada službe
- Obezbedenost adekvatnog, kompetentnog i edukovanog kadra
- Uključivanje samih studenata u proces rada kao partnera (Orijentacija ka zdravstvenim uslugama i službama „prijateljski naklonjenim ka mladima“)
- Saradnja sa sektorima prosvete, socijalne zaštite kao i NVO ..
- Obezbeđenost adekvatnih uslova za grupaciju mladih (studenata) sa posebnim potrebama.
Naš današnji sagovornik je redovni Prof. dr Veselin Dickov,spec. MD, PhD, direktor Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata u Novom Sadu.
Razlog da sa gospodinom Dickov pokrenemo ovaj serijal je to što je on na čelu ustanove koja se brine o zdravlju našeg najvrednijeg blaga, naše budućnosti, naše dece.
Gospodine Dickov, da upoznate čitaoce Vojvođanskih vesti, kažite nam reč dve o početcima rada Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata u Novom Sadu.
Začeci rada na zdravstvenoj zaštiti studenata poklapaju se sa osnivanjem prvih fakulteta u Novom Sadu 1954. godine. Osnivanjem Poljoprivrednog i Filozofskog fakulteta javila se potreba za organizovanjem zdravstvene zaštite studenata, pa je krajem 1954.godine pri školskom dispanzeru u Novom Sadu počela da radi zdravstvena služba za studente. Studentska poliklinika osniva se u Novom Sadu 1955. godine kao ogranak Studentske poliklinike Beogradskog Univerziteta, kao samostalna radna organizacija pri Univerzitetu u Novom Sadu osnovana je 28.03. 1961. godine rešenjem Univerziteta broj 5/2. U to vreme počinje da se sprovodi konkretna preventivna zdravstvena zaštita jer od tada pored sistematskih pregleda studenata za useljenje u studentske Domove počinju da se obavljaju i sistematski pregledi studenata prve i treće godine studija. Savet Univerziteta u Novom Sadu u svojstvu osnivača doneo je 31.10.1968. godine odluku da se Studentska poliklinika konstituiše i nastavi rad kao Dom zdravlja studenata Univerziteta u Novom Sadu. Nakon izmena Zakona i utvrđivanjem vrste i mreže zdravstvenih Ustanova na teritoriji AP Vojvodine 1991. godine Dom zdravlja studenata odlukom Saveta Univerziteta menja naziv u Zavod za zaštitu zdravlja studenata. Prošle godine Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata u Novom Sadu obeležio je jubilej – 55 godina od osnivanja. Skupština Grada Novog Sada 1992. godine preuzima osnivačka prava i od tada Zavod nosi naziv Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata Univerziteta u Novom Sadu u skladu sa važećim propisima.
Koje vidove zdravstvene zaštite pružate studentima?
Zdravstvena zaštita studenata obuhvata program primarne i sekundarne prevencije, tj.dijagnostičko – terapijski rad. Primarna uloga je planiranje, organizovanje i realizacija zdravstveno preventivnih programa, dakle programa na očuvanju i unapredjivanju zdravlja, ali Zavod ima i značajnu ulogu u ranom otkrivanju i efikasnom lečenju bolesti.
Molim vas, možete li objasniti kroz koje službe je organizovan rad u Zavodu?
Zavod je organizovan kroz Službu za opštu medicinu, Odeljenje za unapređenje i očuvanje zdravlja, Odeljenje za laboratorijsku dijagnostiku, Službu za specijalističko konsultativnu delatnost, Odeljenje za zdravstvenu zaštitu žena, Službu za stomatologiju i Službu za pravne, ekonomsko finansijske, tehničke i druge slične poslove.
Kao uspešan menadžer, da li imate predloge za unapređenje kvaliteta stručnog rada zaposlenih u Zavodu?
Predlog programa za unapređenje kvaliteta stručnog rada neraskidivo je vezan za sve delatnosti Zavoda u smislu maksimalnog korišćenja ljudskog potencijala i opreme, ali je takode neraskidivo vezan za edukaciju i stručno usavrsavanje zaposlenih radnika Zavoda, na svim nivoima. Plan za unapređenje kvaliteta stručnog rada odnosi se na sve zaposlene u Zavodu. Angažovanje i senzibilizacija prijemnog osoblja u zdravstvenim ustanovama je od posebne važnosti i neophodna je. Činjenica, da se prvi utisak pacijenta ili studenata o zdravstvenoj instituciji obično formira na osnovu prvog susreta sa prijemnim osobljem. Dalje, građenje poverenja između pacijenata i zdravstvenih radnika nastavlja se koz ključne principe interakcije koji nalažu da je potrebno odnositi se prema svakom pacijentu korektno i sa poštovanjem, da je potrebno prilagoditi razgovor individualnim potrebama, interesima i okolnostima, da je potrebno imati pažljiv pristup u toku uzimanja anamneze, da je potrebno posvetiti se primarnim interesima studenata.
Neophodno je i važno studentima dati podršku, ponuditi prijateljski razgovor i pregled a ukoliko je potrebno, na najbolji i najefikasniji način lečiti stanja koja mogu prerasti u ozbiljniju bolest. Koliko je tek potrebna podrška mladoj osobi u trenucima zabrinutosti i kriza, kada mlad čovek traži izlaz iz svojih problema i koliko je važno (ako je to potrebno) povezati je dalje sa drugim institucijama nije neophodno posebno isticati. Mladost predstavlja period optimalnog zdravlja, najvećih bioloških mogućnosti u kome preovladavaju prolazna akutna stanja i najniže stope morbiditeta i mortaliteta.
Zavod raspolaže sa respektabilnom bazom podataka, da li možete da nam bliže objasnite koliko studenata koristi vaše usluge?
Na Univerzitetu u Novom Sadu studira oko 60. 000 studenata na privatnim Univerzitetima još oko 17.000 što ukupno čini 77.000 studenata koje u ovom trenutku Zavod medicinski opslužuje. Od tog broja mnogi dolaze na studije iz drugih krajeva , stanuju u studentskim domovima i hrane se u studentskim restoranima. U cilju očuvanja i unapređivanja zdravlja u zdravstvenoj politici većine zemalja sveta, dat je prioritet ovoj populacionoj grupi.. U našoj zemlji, studenti do navršene 26 godine života, se nalaze u kategoriji obavezih vidova zdravstvenog osiguranja, sa svim prinadležnostima koje proističu iz toga.Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata se u postojećoj mreži zdravstvenih ustanova nalazi u kategoriji Zavoda.
Kako bi definisali zdravstveno stanje novosadskih studenata?
Analizom kretanja zdravstvenog stanja studenata u Novom Sadu praćenja sistematskih pregleda svih studenata I i III godine studija, morbiditetne statistike sa kurativnih pregleda, mogu se izvući sledeći zaključci:
Morbiditet i mortalitet u ovoj populaciji je direktno u funkciji zdravstvenog ponašanja, bilo da je ono zdravo, odnosno da doprinosi očuvanju i unapredenju zdravlja bilo da je rizično, odnosno ono koje ugrožava zdravlje. Istraživanja zdravstvenog ponašanja rađena medu studentima, ukazuju na visok procenat studenata koji ima neki zdravstveni rizik u svom ponašanju (oko 60% redovno ili povremeno konzumira alkohol, 20% puši cigarete, često menjaju seksualne partnere, veliki je broj onih koji se ne bavi nikakvim vidom fizičke aktivnosti, naročito pripadnice ženskog pola – oko 60%, preko 30% studenata muškog pola ima prekomernu je gojazno, dok svaki drugi studenat ne uzima redovno dnevne obroke…..)
Od bolesti, najzastupljenija su akutna oboljenja respiratornog trakta, naročito njenih gornjih partija, oboljenja mokraćno-polnog sistema (najčešća dijagnoza Cystitis), slede zarazne i parazitarne bolesti u čijoj strukturi naročito u ginekologiji (55%) i dermatovenerologiji (75%) dominiraju infekcije izazvane hlamidijom i druge infekcije prenete polnim putem. Visoko rangirane su i povrede. Za 30-35% naših studenata neophodna je korekcija vida.
Koji su po Vama prioriteti u radu i razvoju Zavoda u narednom periodu?
Najvažnije javno zdravstvene funkcije Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata su:
You must be logged in to post a comment.