У оквиру музичког програма Културног центра Новог Сада биће уприличен концерт оперске музике на ком ће наступити сопран Мирјана Недељковић, тенор Стефан Живановић и бас Милан Обрадовић, уз клавирску сарадњу Миливоја Вељића.
Концерт ће бити одржан у петак, 12. маја 2023. године, у Свечаној сали Градске куће са почетком у 19 часова.
На програму ће бити дела Ђ. Вердија, П. И. Чајковског, Ђ. Пучинија и Н. Рота.
Улаз је слободан!
Добро дошли!
Мирјана Недељковић је своје основно музичко образовање започела на Одсеку за клавир где је завршила и средњу музичку школу. Дипломирала је на Академији уметности у Новом Саду на Одсеку за музичку педагогију у Новом Саду. Одмах потом уписује основне академске студије на Факултету музичке уметности у Београду у класи професора Николе Китановског, у чијој класи је завршила и мастер студије, а тренутно је на докторским академским студијама у истој класи.
Дебитовала је на сцени Опере и театра „Мадленијанум“ у улози Павле, главној женској улози у опери „Сутон“ Стевана Христића. Следеће ангажмане добија у Народном позоришту у Београду – улогу Адриане из опере „Адриана Лекуврер“ и улогу Леоноре из опере „Трубадур“, затим насловну улогу Хане Главари из оперете „Весела удовица“, у продукцији Опере и театра „Мадленијанум“ и улогу Микаеле из опере „Кармен“, у организацији Народног позоришта из Београда и невладине организације „Human District“. Као професионални куриозитет Мирјана наводи ангажман у Позоришту на Теразијама у мјузиклу „Фантом из опере“, где тумачи главну женску улогу (Кристин), чију је целокупну интерпретацију управа позоришта оценила као изузетно успешну и доделила јој Годишњу награду. Од почетка својих студија соло певања редован је учесник на концертима под руководством професора Николе Китановског и организације „Арс Креатива“, од којих су четири била у сарадњи с оркестром „Станислав Бинички“ из Београда. На Међународном такмичењу соло певача „Никола Цвејић“ у Руми 2016. године бива награђена Првом наградом у Бе категорији и уједно титулом лауреата целог такмичења. Добитница је и Почасне награде из фонда „Бисерка Цвејић“ за постигнуте резултате из поља оперских и концертних активности које јој је доделила Катедра за соло певање на Факултету музичке уметности у Београду.
Од школске 2022/2023. године ангажована је као предавач на предмету Техника гласа и певања на Факултету савремених уметности у Београду.
Стефан Живановић, тенор, рођен је у Београду 1993. године, где је завршио нижу и средњу Музичку школу „Станковић“ у класи проф. Дејана Пешића. Основне академске студије завршио је на Факултету музичке уметности у Београду у класи проф. Анете Илић. Уписује мастер академске студије на Факултету музичке уметности. Током школовања освојио је велики број награда на домаћим и међународним такмичењима. Учесник је многобројних концерата у оквиру факултета и оперског студија „Борислав Поповић“ Народног позоришта у Београду. Усавршавао се на семинарима и мајсторским радионицама међу којима је најзначајнији мајсторски курс маестра Србољуба Динића 2021. године. До сада, остварио се у улогама: Понг (
Турандот), Ферандо (
Cosi fan tutte), Родригез (
Don Quichotte), Раде (
На уранку), Принц (
Снежана и седам патуљака). Део је међународног пројекта
Opera: Past, Present, Perfect! у оквиру програма
Креативне Европе – Култура. Стални је члан Позоришта на Теразијама, а такође је део репертоара Народног позоришта у Београду и позоришта „Мадленијанум“.
Милан Обрадовић, рођен 1997. године у Панчеву. Основне академске студије завршио је 2022. на Факултету музичке уметности у Београду у класи професора Николе Мијаиловића. Током школовања освојио је многобројне награде на међународним такмичењима соло певача у земљи и иностранству, од којих се издвајају:
Concursul International de canto voci di primavera (1. и 2. награда) Румунија, „Вера Ковач-Виткаи“ Србија , „Лазар Јовановић“ (2. награда) Србија, „Фестивал словенске музике“ (лауреат) Русија, „Армy Гаме” (лауреат) Русија. Од 2018. хонорарни је уметнички сарадник Народног позоришта у Београду. Неке од улога које је Милан тумачио су: Масето („Don Giovanni ”, В. А. Моцарт), Дон Алфонсо („Cosi fan tutte” В. А. Моцарт), Евгеније Оњегин („Евгеније Оњегин”, Чајковски) Марцело („Боеми” Пучини). Поред оперског репертоара остварује и солистичке наступе у концертним делима („Реквијем”,В. А. Моцарт).
Миливоје Вељић (1983, Београд) је дипломирао на Катедри за клавир, докторирао на Катедри за камерну музику, а запослен је на Катедри за соло певање Факултета музичке уметности у Београду, у звању вишег уметничког сарадника. Награђен је из Фонда Јелене Павловић као најбољи дипломац Катедре за клавир. Добитник је и Захвалнице Факултета за изузетне заслуге. Као афирмисани камерни музичар свечано је отворио фестивале
International Summer Academy у организацији Бечке музичке академије (Аустрија) и „Охридско лето“ (Македонија). Целовечерње концерте имао је у оквиру фестивала у иностранству: IMVAJ (Израел),
Nei Suoni dei Luoghi (Италија), „Подгоричко културно љето“ (Црна Гора), „Љетње вечери музике“ (Црна Гора), „Дани српске културе“ (Румунија) и „Дани Владе Милошевића“ (Босна и Херцеговина). У Србији је наступао на фестивалима: БЕМУС и БЕЛЕФ (Београд), „Обзорја на Тиси – Дани Јосифа Маринковића“ (Нови Бечеј), „Матићеви дани“ (Ћуприја), „Винаверови дани“ (Шабац) и „Врњци“ (Врњачка Бања). Српску културну баштину је промовисао на четири концерта у Индији (Калкута), три у Француској (Париз), пет у Хрватској (Ријека, Пула, Ровињ, Моравице, Придворје) и наступом у Румунији (Букурешт). Одржао је три концерта у енклави Велика Хоча на Косову и Метохији.
Сарадник је Оперског студија Народног позоришта у Београду (ангажован у шест позоришних сезона). Био је званични пијаниста међународних такмичења соло певача: такмичења Музичке омладине Београда, такмичења „Никола Цвејић“ у Руми, такмичења „Обзорја на Тиси“ у Новом Бечеју и пет пута на такмичењу „Лазар Јовановић“ у Београду. Са својим студентима је одржао целовечерње реситале у више од двадесет градова Србије у оквиру циклуса концерата „Пут ка белканту“. Често сарађује са Музичком продукцијом Радио-телевизије Србије. Био је саветник у Центру за образовање „Браћа Стаменковић“ у Београду, саветник за музичке програме у Центру за културу и образовање Раковица и клавирски сарадник у Музичкој школи „Др Војислав Вучковић“ у Београду. Члан је Удружења музичких уметника Србије.
Као предавач био је ангажован у Израелском центру за изузетност (Јерусалим), Музичким радионицама у Бијелом Пољу (подржаним од Министарства просвјете Црне Горе) и, у три наврата, на Летњој оперској школи (Дивчибаре и Ечка).
Усавршавао се на семинарима и мајсторским курсевима код истакнутих музичких педагога и уметника: Марте Гуљаш (Мађарска), Корделије Хефер (Аустрија), Аведиса Кујумџана (Аустрија), Ферхана и Ферзана Ендера (Турска), Оксане Литсусхун (Украјина), Андраша Келера (Мађарска), Сергеја Маркарова (Француска), Александра Карпова (САД). Лауреат је Међународног такмичења „Даворин Јенко“ у категорији клавирског дуа.
Усавршавао се и из немузичких области; био је полазник Школе за цивилно друштво (Палић, 2002), полазник Напредних додипломских студија Београдске отворене школе (2005/2006), Школе тимског рада (Златибор, 2006) и Вештине политичке комуникације Центра модерних вештина (Београд, 2006/2007).
Related