Да је заиста тако, најбоље је потврдила слика дворишта Народног музеја. Највећи део програма 15. “Мамутфеста”, у виду бројних радионица које су осмислили домаћини, али и програми гостујућих музеја из наше земље и Републике Српске, одвијао се у дворишту Курије. И остали сегменти манифестације, који на забаван и едукативан начин промовишу јединствено природно и културно наслеђе – 500.000 година стар скелет мамута Кика, привукли су пажњу посетилаца, нарочито најмлађих. У оквиру малог јубилеја, отворене су две изложбе и то Центра за промоцију науке „Интелигенција биљака“ и изложба илустрација Банатског културног центра “Савремени српски илустратори књига за децу”, ауторке Сенке Влаховић:
-Драго ми је што је отварањем ове изложбе озваничен почетак овогодишњег “Мамутфеста”. Ова изложба је настала 2019. године, а поводом сарадње БКЦ и “Вивијане” међународне установе за децу из Братиславе, како би се савремена српска илустрација за децу представи, не само у Словачкој, него и светској илустраторској сцени. Изложбом су обухваћени радови 25 репрезентативних илустратора- појаснила је она. Отварању изложбе и “Мамутфеста” присуствовала је и Милена Живков, чланица ГВ за културу и образовање:
-Сенка Влаховић је на отварању изложбе констатовала да је Кикинда град који негује културу. Заслуге припадају свим нашим установама културе, наравно и Народном музеју- рекла Живков и нагласила да је “Мамутфест” једна од културних особености нашег града. Од 80 пристиглих дечјих ликовних радова на тему „У друштву са мамутом” победила је седмогодишња Миња Ердељан, ученица ОШ “Жарко Зрењанин”. И овог пута, на симболичан начин, најмлађи су прославили Кикин рођендан. Скелет мамутице пронађен је 2. септембра 1996. године у глинокопу фабрике “Тоза Марковић”.
Извор: Град Кикинда