Danas se obeležava Međunarodni dan tolerancije. Tim povodom u svim školama u Srbiji prvi čas će biti posvećen toleranciji, poštovanju i razumevanju.
Da se o toleranciji govori u školama, inicirala je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković. Ona se nada da će ovo postati praksa.
Danas će biti održana i godišnja konferencija „Srbija bez diskriminacije – snaga i izazovi“, na kojoj će biti predstavljeno istraživanje o odnosu medija prema diskriminaciji i rezultati projekta sprovedenog u saradnji sa Velikom Britanijom, koji se odnose na sudsku zaštitu od diskriminacije.
Janković primećuje da u našem društvu postoji velika tolerancija prema nedopustivim, čak i opasnim, političkim izjavama u javnosti koje se razumeju kao odraz lične nesigurnosti, nezrelosti i neodgovornosti. Tržište rada je još uvek oblast izražene polne i starosne diskriminacije.
Sa druge strane, kroz migrantsku krizu i održavanje Parade ponosa naše društvo pokazalo da ima sve više razumevanja za različitosti- kaže poverenica, a prenosi Tanjug.
Poverenica kaže da veći broj pritužbi za diskriminaciju nije razlog za brigu, već pokazatelj da građani imaju više poverenja u institucije.
Potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, napisala je na svom fejsbuk nalogu da je važno da se svaki dan borimo protiv predrasuda i stereotipa i učimo mlade da poštuju jedni druge, ako želimo da živimo u društvu bez nasilja.
Međunarodni dan tolerancije ustanovljen je 1996. godine, na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Deklaracijom o principima tolerancije istaknuto je da ona nije ni podvlađivanje ni ravnodušnost, već poštovanje širokog spektra kultura, načina izražavanja i humanosti, kao i priznanje ljudskih prava i sloboda drugih.