На предходној седници Скупштине Града Новог Сада усвојен је нови ребалнс буџета Града, а на основу поново исказаног суфицита у градској каси. Градски одбор Демократске странке Србије у Новом Саду сматра да, нажалост, градска власт наставља политику „Нови Сад таоц суфицита”, на шта смо више пута упозоравали. Осим популистичког и симболичног повећања плата у буџетском сектору и најновији суфицит карактеришу субвенције за комунална предузећа.
Можда је „најинтересантнији” пример неодговарајућих субвенција управо дотација Јавном комуналном предузећу „Чистоћа” Нови Сад. Ово предузеће, познато по ангажовању фиктивних „чувара контејнера”, ће добити додатни новац новосађана за изградњу подземних контејнера, иако остварује енорман приход од рециклаже отпада и наплате услуга од становништва.
„Очигледно је да се подземни контејнери не празне и не одржавају редовно и да њихов дизајн не одговара навикама новосађана, па се ствара ружна слика и мале депоније на сваком кораку. Супротно од изјава из градске куће, подземни контејнери често заузимају место на паркинзима и зеленим површинама, па се мора посветити знатно већа пажња функционалности и распореду контејнера у граду, а не да се додатно помаже лоше стање и предузеће које профитира на монополу”, поручују из Стручног савета новосадске ДСС.
—–
Saopštenje:
DSS: NOVOSADSKA VLAST KRIVA ZA STVARANJE MINI DEPONIJA
Na predhodnoj sednici Skupštine Grada Novog Sada usvojen je novi rebalns budžeta Grada, a na osnovu ponovo iskazanog suficita u gradskoj kasi. Gradski odbor Demokratske stranke Srbije u Novom Sadu smatra da, nažalost, gradska vlast nastavlja politiku „Novi Sad taoc suficita”, na šta smo više puta upozoravali. Osim populističkog i simboličnog povećanja plata u budžetskom sektoru i najnoviji suficit karakterišu subvencije za komunalna preduzeća.
Možda je „najinteresantniji” primer neodgovarajućih subvencija upravo dotacija Javnom komunalnom preduzeću „Čistoća” Novi Sad. Ovo preduzeće, poznato po angažovanju fiktivnih „čuvara kontejnera”, će dobiti dodatni novac novosađana za izgradnju podzemnih kontejnera, iako ostvaruje enorman prihod od reciklaže otpada i naplate usluga od stanovništva.
„Očigledno je da se podzemni kontejneri ne prazne i ne održavaju redovno i da njihov dizajn ne odgovara navikama novosađana, pa se stvara ružna slika i male deponije na svakom koraku. Suprotno od izjava iz gradske kuće, podzemni kontejneri često zauzimaju mesto na parkinzima i zelenim površinama, pa se mora posvetiti znatno veća pažnja funkcionalnosti i rasporedu kontejnera u gradu, a ne da se dodatno pomaže loše stanje i preduzeće koje profitira na monopolu”, poručuju iz Stručnog saveta novosadske DSS.