Сада већ култна књига Зорана Кнежева „Војводина – хронике и легенде”, представљена је бројној читалачкој публици у уторак, осмог октобра 2019. са почетком од 19 сати у Читаоници Градске библиотеке у Новом Саду. О књизи су говорили директор библиотеке Драган Којић, историчар и кантаутор Миодраг Миша Близанац и аутор.
– Прича о Војводини старој, поготово о паорској Војводини, полако ишчезава. Ми смо у некој фрци, трци, а оно што је чинило наш живот, полако нестаје. И отуд је овај подухват господина Зорана Кнежева са поменутим књигама, а поготово са овом која нас је вечерас окупила, заиста је велики подвиг. Овај подвиг ће још добијати на значају јер овакве књиге се ишчитавају цео живот. У ковчежић наших сећања, Зоран Кнежев нам враћа причу о Војводини старој – казао је директор Којић.
Зоран Кнежев прелистао хиљаде страница писаних извора, а некима чак и просекао странице, тј. први их уопште отворио. Такође му се много грађана усмено отворило са мало познатим сведочанствима. – Много је значајно то што Зоран Кнежев ради. Зоран има меру. Његов посао је добра прича, пуно рада, све нас је пробудио са добрим информацијама, напунио нас добром енергијом о сопственом граду. Улепшао нам је живот, имамо леп поклон да дамо и да се не постидимо – нагласио је Миша Близанац.
Зоран Кнежев је у кратким цртама поделио са публиком богатство својих прича, за које је грађу скупљао 10–15 година. – У Војводини свако село, сваки крст крај пута има неку причу, легенду. Овде то можете да прочитате на један леп публицистички начин, са мноштвом фотографија. Војводина је, за нас Војвођане, све. Историја, географија, култура, обичаји, хронике, легенде и поглед на свет, нешто што до сада није написано…
Аутор књиге, Зоран Кнежев се посебно захвалио Покрајинском секретаријату за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, које је помогло да ова књига угледа светлост дана.
Нека од поглавља у књизи Зорана Кнежева „Војводина – хронике и легенде” почињу са настанком живота на земљи од Тетиса и Паратетиса, периода праисторије, када праисторија прелази у историју, писменост код Словена, период до појаве Османлија, сеобе Срба, насељавање Немаца и Словака, исхрана у прошлости Војводине, одн. шта се јело пре 200 година; затим, ту су почеци здравства у Војводини, криминал и губилишта, Војводину очима путописаца још од крсташких ратова, нестали градови Војводине и како су места добијала називе, српске истине и митове из незваничне историје; ту су и владари који су владали овим просторима као и вечити календар Војводине.
Аутор је најавио да у децембру очекује и нову, пету књигу „Туристички водич кроз стари Нови Сад” која ће имати и највише фотографија које документују прошлост. – Бојим се да ако ја ово не напишем, више нико неће написати. Хвала Вам што ми својим причама и сећањима дајете воље и снаге да седнем и то ваше пренесем на папир, да остане неким будућим генерација – рекао је аутор.
За портал Војвођанске, текст и фотографије: В. Раонић;
You must be logged in to post a comment.