OБЕЛЕЖАВАЊE ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ

OБЕЛЕЖАВАЊE ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ

Традиција обележавања Дечје недеље у свету и код нас веома је дуга. Основни документ за планирање и спровођење активности током Дечије недеље је Конвенција Уједињених нација о правима детета, усвојена 1989. године.

Дечја недеља се традиционално одржава у првој недељи октобра, (ове године од 4-10. октобра) у циљу скретања пажње јавности на децу и младе, на потребе и права деце и младих у породици, друштву и локалној заједници, на њихова права да одрастају у што бољим условима, на једнаке шансе за развој и остварење свих својих потенцијала.

Захваљујући подршци и покровитељству Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у реализацији активности Дечје недеље у протеклим годинама, уз подршку других владиних институција и организација цивилног друштва, активним укључивањем организација, школа и других институција, као и локалних власти широм Србије, Дечја недеља видљиво, препознатљиво, усмерено на актуелна питања промовише заштиту дечијих права. На тај начин подстиче се стварање услова за даље унапређење положаја деце у друштву и пружа подршка у финансијском, социјалном, здравственом, културном и образовном смислу.

Програм активности Дечје недеље чини низ акцијa на републичком и локалном нивоу широм Републике Србије, уз пуну партиципацију деце и младих.

У оквиру манифестације, Град Панчево и Секретаријат за јавне службе и социјална питања Градске управе града Панчева, у сарадњи са установама и организацијама са територије града Панчева, као и претходних година, организују низ догађаја.

Балетска школа „Димитрије Парлић“ ће одржати концерт ученика балетске школе у понедељак, 04.10.2021. године, са почетком у 17 часова на платоу испред Народног музеја, а у случају кише, концерт ће се одржати у Дворани Културног центра Панчева, истог дана у 12 часова

Музичка школа „Јован Бандур!“ ће у уторак, 05.10.2021. године испред своје школе, приредити концерт ученика музичке школе са почетком у 17 часова, а у случају лошег времена концерт ће бити одржан у неком другом термину, када временски услови буду дозвољавали.

„Трка за срећније детињство“ коју организује Црвени крст Панчево ће се одржати у уторак, 5. октобра 2021.године са почетком у 11 часова у Градском парку. Циљ одржавања  манифестације је да се продајом стартних бројева учесницима/цама у износу од 50,00 динара, обезбеде новчана средства која би помогла акцију Црвеног крста Панчево под називом и са мотивом „Да заједно ужинамо“ и тиме обезбеде ужину деци којој она није доступна због животне и материјалне ситуације у којој се налазе. Средства која буду прикупљена на равноправан начин биће прослеђена школама које узму учешће у овој манифестацији. За учеснице/ке трке су припремљени симболични поклони а поред тога некоме од учесника, који ће бити одабран путем извлачења, биће уручен и један бицикл. Пријављивање за учешће на трци је до четвртка, 30.09.2021. године на мејл redcross@mts.rs

Народни музеј Панчево ће у оквиру Дечје недеље промовисати апликацију „Потрага у музеју“. То је интерактивна игра која децу води кроз поставке музеја. Програм је намењен деци нижих разреда. Због епидемиолошке ситуације и припреме за потрагу (инсталирање апликације на телефону) потребно је да се благовремено пријавите, уколико организовано доводите децу. Особe за контакт у музеју су Драган Лончаревић 066/283848 и Александра Голубов 064/1903681. Термини су понедељак 4.10, среда 6.10. и петак 8.10, од 10-14 часова.

Завод за заштиту споменика културе у Панчеву у уторак 5.10. и четвртак 7.10, организује шетњу старим градским језгром. У оквиру шетње у Народном музеју Панчево биће промовисан „Кодекс понашања према културном наслеђу“. Особа за контакт у вези са пријављивањем организованог доласка деце је Јасна Јованов 065/8822420. Шетња ће се одржати уторак 5.10. и четвртак 7.10. од 12 часова.

Такође,  Завод за заштиту споменика културе у Панчеву у сарадњи са Туристичком организацијом Панчева организује обилазак светионика и обале Тамиша катамараном „Панука“. Планирана је вожња у петак 8.10.2021. године у терминима од 11 и 13 часова, и у суботу 9.10, од 11 часова. Број места на катамарану је ограничен и за ученике је потребна сагласност родитеља, тако да је неопходно најавити долазак и преузети обрасце за сагласност. Особа за контакт и пријављивање је Јасна Јованов 065/8822420.

Дом омладине Панчево у петак 8.10.2021. на платоу испред Народног музеја организује концерт Леонтине и хора „Чаролије“ у 18 часова, а у 19 часова панчевачкој публици ће се представити дечји рок бенд „Бластерси“. Истог дана од 17 часова, у сарадњи са организацијом „Друштво пријатеља животиња Љубимци“ биће организован догађај „Обрадуј клинца, удоми штенца“.

Културни центар Панчева, најмлађим посетиоцима, поклања позоришну представу „Лепотица и звер“ која ће бити одиграна у суботу 9.10.2021. године од 12 часова у Дворани Културног центра Панчева и анимирани синхронизовани филм за децу „Лука“ који ће бити приказан у недељу 10.10.2021. године у 12 часова у Дворани Културног центра Панчева. Због епидемиолошке  ситуације и ограниченог броја посетилаца, потребно је доћи пола сата пре почетка представе, како би заинтересовани добили бесплатне улазнице.

ОШ „Јован Јовановић Змај“ се укључила у манифестацију низом активности. Једна од њих је хуманитарни базар „Пружамо руку саосећања и пријатељства деци оболеле од рака“, која ће се одржати у Градском парку, у петак, у 17:30 часова. Деца ће имати прилику да се укључе у ову акцију продајом сопствених рукотворина, чиме ће се сакупљати добротворни прилози за децу оболеле од рака. Планирано је да се средства уплате на рачун Националног удружења родитеља деце оболеле од рака – НУРДОР. Организацију чине родитељи оболеле деце, лекари, психолози, медицинско особље, где сви раде волонтерски.

Дечији хор „Вокал кидс“ ће у недељу 10.10.2021. године својим концертом симболично затворити Дечију недељу. Концерт почиње у 18 часова испред Народног музеја Панчево, а у случају лошег времена биће одржан у Холу Народног музеја Панчево.

Градска библиотека Панчева у току трајања Дечије недеље поклања бесплатно учлањење ученицима основне школе. У случају да организовано доводите децу потребно је да се јавите Дејану Боснићу, тел: 063 436271.

Извор: Град Панчево