У суботу 8. фебруара у клубу „Трибина младих“ Културног центра Новог Сада, одржана је промоција монографије проф. емеритуса др Момчила Сакана „Мој завичај: Шипово – Јањ“ (ИК „Добротољубље“ Београд, 2020). О књизи су, поред аутора, говорили проф. др Илија Кајтез и проф. др Ненад Сакан, рецензент. Модераторка је била Александра Живановић.
Завичај у Сакановој књизи дефинисан је као „свето место где сам постао, узвишено достојанством предака“. Представљајући ово дело свог вишедеценијског пријатеља, др Илија Кајтез рекао је да је ова књига драгоцена и зато што смо ми, Срби, и даље епски народ, али не због тога што смо оставили величанствене записе о косовским циклусима којима је био одушевљен Гете.
-У нама, нажалост, и даље постоји лоша особина да се не хватамо често пера. Зато је ова књига веома важна, јер кроз њу можемо да упознамо наш народ из Јања, Шипова, босанске и дела хрватске Kрајине. У књизи има пуно материјала вредног за етнологију, лингвистику и социологију – рекао је Кајтез.
Подсетио је да су они (усташе и сви окупатори) који су окупирали или кренули огњеним мачем против нашег народа у Другом светском рату прво палили и спалили књиге, записе, цркве, манастире… То је, поручује Кајтез, вредност коју морамо да бранимо. Много имамо данас људи који се ките разним звањем и знањем, али се не хватају пера како би оставили вредне писане трагове.
Пошто је унука Исидора прочитала одломак из дедине књиге, а његов син Ненад Сакан за окупљену публику евоцирао своја дечачка сећања на дане проведене у Шипову, аутор књиге објаснио је своје разлоге који су га навели да напише ову књигу:
-Најпре сам имао намеру да напишем само поглавље о Шипову и Јању у оквиру једне шире књиге, али када сам видео колико имам материјала, то „поглавље“ објављено је као самостална књига – рекао је др Момчило Сакан и захвалио се КЦНС на прилици да своју књигу промовише у овој културној установи.
Из свог завичаја Сакан је отишао као шеснаестогодишњак носећи целог свог живота одушевљење људима, горштацима који су се у тешким периодима храбро борили у ратовима, а у миру са другим недаћама. Поред свега, очували су смисао за радост, дружење и бригу о породици.
Пуковник у пензији, проф. емеритус др Момчило Сакан, рођен је 18. маја 1946. године у селу Ђукићи. Написао је и ауторизовао око 120 чланака из области методологије војних и других наука у бројним часописима, 30 ауторизованих предавања, лекција, скрипти, књига, студија, монографија, пројеката и сепарата. Учествовао је на бројним научним скуповима.
За свој рад у активној војној служби оцењиван је највишим службеним оценама и одликовањима. Пензионисан је 28. августа 2002. године са чином пуковника, доктора наука – редовног професора из Методологије војних наука.
После пензионисања наставља рад на дужности специјалног саветника извршном директору у Европском центру за мир и развој Универзитета за мир Уједињених нација у Београду. Од 2006. године наставља рад на Независном универзитету у Бања Луци. Најпре се налазио на дужности наставника, затим декана Факултета за политичке науке, те ректора Универзитета.
You must be logged in to post a comment.