Predavanje „Velika Srbija ili Jugoslavija – stav Britanije“ održana je u sredu, 16. januara, u klubu „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada. Autor i predavač bio je Milovan Balaban, istoričar.
Na tribini je bilo reči o srpskom pitanju od druge polovine 19. veka do stvaranja zajedničke države sa Hrvatima i Slovencima – Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kasnije Jugoslavije.
Akcenat je bio stavljen, kako i naslov tribine kaže, na ponašanje i delovanje Velike Britanije tokom rata (ali i u periodu koji je prethodio Velikom ratu) i njeno (navodno) zalaganje za Veliku Srbiju.
Balaban je tribinu započeo podatkom da su kontakti između Srbije i Velike Britanije zabeleženi u prvoj polovini 19. veka, a varirali su od ponuda iz Londonskog ugovora do razmišljanja (koja nisu nikada prihvaćena) da Velika Srbija uđe u uniju sa Austrougarskom monarhijom.
– Jedan austrougarski diplomata je 1858. godine rekao da je „svaka Srbija izvan one pašalučke za nas Velika Srbija“, jer mnogo Srba živi u okviru Dvojne monarhije, a tu su i Hrvati i Slovenci koji mogu zbog slovenskog elementa da gravitiraju prema Srbima. Dakle, Srbija se doživljavala kao opasnost – rekao je autor tribine.
Upravo zbog toga, Britanci su u Krimskom ratu pratili kako će se Srbija ponašati. NJihov stav je bio da ona ostane neutralna, a u tom trenutku to je bio i ruski stav. Godine 1878. Britanci su oronulu i trošnu tursku imperiju nameravali da zamene snažnijom Austrougarskom kako bi ona bila brana ruskom prodoru.
Iz tog razloga, oni su najpre podržavali okupaciju BiH 1878. godine, a podržavaće i njenu aneksiju. Lord Solsberi je tada rekao da se ne mogu spojiti Srbija i Crna Gora, jer bi to bio osnov za stvaranje jedne buduće velike slovenske države pod dominacijom Srba.
– Tu se već video uobličen stav u intelektualnim krugovima Britanije koji strateški razmišljaju da svaka Srbija koja prelazi granice pretkumanovske Srbije predstavlja Veliku Srbiju, odnosno opasnost i nepovoljnost po Britaniju. Dakle, taj stav star je već oko vek i po, i na osnovu njega Britanija je vukla poteze u Prvom i Drugom svetskom ratu i kasnije – objasnio je Balaban.
Osvrnuvši se na nastanak Jugoslavije, Balaban je na kraju tribine zaključio da je srpska elita bila zaslepljena Jugoslavijom, ali ta država ne bi bila stvorena da to nije bio interes velikih sila, prvenstveno Amerike, Britanije, pa i Francuske. Britanija je na to pristala smatrajući da je multikulturalna Jugoslavija bila neka vrsta zamene za propalu Austrougarsku monarhiju.