У организацији Клуба историчара ,,Посавина“, председнице Маје Видовић, и коорганизацији Издаваштва ,,Битије“, директорице Ђине Весић од 13-15. септембра, поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе, у Шамцу, у Посавини, одржана је тродневна манифестација ,,Српско-руска прича“.
Догађај је био подељен на три дана.
У оквиру првог дана организовано је отварање манифестације, где је учеснике и публику, поред организаторки и богатог културно-уметничког програма, присутне поздравио професор Милош Ковић, одржавши беседу ,,Руси и Срби: историја и предање“ и подсетивши све да је љубав према Русији део српског националног идентитета.
На други дан манифестације отворен је округли сто ,,Српско-руски односи кроз епохе“, а присутне је поздравио атеше Руске амбасаде у Босни и Херцеговини, господин Илија Серов, истичући вишевековне добре односе српског и руског народа.
Три пленарна излагача, професор Георгиј Енгелхарт, који је одржао излагање на тему ,,Ко ствара српско-руске везе: Живи темељи односа наших народа“, историчар Жељко Вујадиновић са темом ,,Природа српско-руских веза и односа“ и ма Милан Бојић, који је говорио о српско-руским односима кроз историју, подсетили су на значајне личности и важне моменте, који су били кључни за одржавање континуитета добрих односа између наших братских народа.
Наставак округлог стола и плодоносну дискусију преузели су учесници манифестације и одржали излагања са следећим темама: Милана Бабић ,,Шта се десило Русији 90-их: над књигом Јелене Јуревне Гускове“, Стеван Гајић ,,Перцепција Србије у руским медијима“, Никола Стојановић ,,Идеолошка конвергенција Драгоша Калајића и Николаја Рериха о глобалној мисији Русије као духовне и културне авангарде“, Никола Павловић ,,Утицај Николаја Данилевског на друштвену мисао у Србији“, Дамјан Прлинчевић ,,Идеје руских словенофила и српских либерала у периоду од 1848. до 1860. године: Сличности и разлике“, Вук Мандић ,,Једно пречанско виђење Руско-турског рата (1877-1878)“, Драгољуб Мандић ,,Срби као сведоци револуције и грађанског рата у Русији“, Јована Михаила Утвић ,,Место Републике Србије у геополитичкој идеји Александра Дугина“, Ђина Весић ,,Бесплатно образовање у Русији: Западни наративи“, Ина Царјова ,,Зашто ми је љубав Србија“.
Након округлог стола учесници су разговарали о Светском омладинском фестивалу у Сочију, подсетивши присутне на једну од највећих светских манифестација, која је окупила преко 20. 000 људи од 1. до 7. марта ове године.
О утисцима су говорили Никола Радановић, Милица Павловић, Ана Крстић, Огњен Вукојевић, Андријана Чарапић и Стефан Тодорчевић, који је присутнима пренео своје утиске са прве руско-српске Медија школе, одржане у Ханти-Мансијску, у Сибиру.
Манифестацију је употпунила изложба Катарине Баћевић, афирмисане, младе уметнице из Ниша, која је са публиком кроз радове поделила утиске из Русије, назвавши своју изложбу, инспирисану тим, ,,Путешествије“.
Генерални спонзор манифестације општина ,,Шамац“.