Panaotović u Signalima: „Nije problem u nezavisnosti i državnosti Crne Gore već u antisrpskom konstruktu koji želite da postavite! Prigovarate po sistemu – „Držite lopova“ za Marovića a priznali ste Kosovo* i zarili Srbiji nož u leđa“

Panaotović u Signalima: „Nije problem u nezavisnosti i državnosti Crne Gore već u antisrpskom konstruktu koji želite da postavite! Prigovarate po sistemu – „Držite lopova“ za Marovića a priznali ste Kosovo* i zarili Srbiji nož u leđa“ https://x.com/i/status/2055384709366976635

Sociolog i direktor Kulturnog centra Novog Sada, Bojan Panaotović smatra da inicijativa o otpriznavanju Kosova nema šanse da bude usvojena u u crnogorskom parlamentu, zato što treba da imate većinu poslanika u skupštini Crne Gore, što je 41 poslanik, a da Srbi trenutno imaju 20-ak poslanika.

„Postoje Srbi u Spajićevom pokretu ‘Evropa. Sad’ i u Milatovićevoj opciji, ali oni idu za tim evropskim mejnstrimom i ne bi sebi dopustili takav korak, ma kako da privatno razmišljaju. Tako da za to ne postoji šansa, odnosno postoji šansa ukoliko bi većina građana glasala za partije koje su maločas pominjane najpre za Kneževićevu, Dajkovićevu, pa i za partiju Andrije Mandića, ali oni imaju 20-ak poslanika“, kaže on.

Panaotović kaže da se procenjuje kako bi, kada bi u ovom trenutku srpski blok izašao jedinstveno na izbore, da bi mogao da da premijera u Crnoj Gori, ali da ostaje otvoreno pitanje da li će se dogovoriti Mandić i Knežević i kakav će biti koncepcija, ali i čak i da se to desi, ne mogu sami da formiraju vlast jer bi im bili potrebni pokret „Evropa. Sad“ i Bečićeve demokrate, koji ne bi glasali za otpriznanje Kosova.

„Sećate se kad su pitali Branimira Štulića hoće li održati neki koncert u ovim zemljama bivše Jugoslavije? Kaže, ne sviram na okupiranim teritorijama. Tu je ključ odgovora na sva naša pitanja. Ovo su okupirane teritorije i tu nema slobodnog mišljenja. Kako ćete drugačije objasniti da Duško Marković, nekadašnji premijer Crne Gore, kaže da su priznali Kosovo uprkos volji građana Crne Gore, njih 85%. Dakle, čovek kaže mi smo imali viziju“, podseća on.

Panaotović dodaje i da postoji izjava Duška Markovića kada kaže da građani Crne Gore nisu većinski bili za ulazak u NATO pakt, niti da Crna Gora ima strateški značaj, osim luke Bar, ali da su, uprkos volji građana, bez referenduma, doneli odluku da uđu u NATO.

„Nije sporna crnogorska nezavisnost, ni crnogorska državnost. Sporan antisrpski konstrukt države. Tu je problem,  da vi hoćete da kažete da su vam Zagreb i Sarajevo bliži od Beograda, da hoćete da kažete da su vam Srbi arhineprijatelji, da su oni činili genocid prema vama, da povlačite odluke podgoričke skupštine. Tu je problem, tu je suština“, kaže on.

Panaotović podseća da Podgorica godinama spočitava Beogradu šta događa sa Svetozarom Marovićem, kome su kako kaže, dopustili da pobegne u Srbiju.

Ako ste vi pravna i ozbiljna država, kako je vama Svetozar Marović pobegao? I sad, gle povike, držite lopova na Beograd, a istovremeno ste vi priznali Kosovo. Zamislite da neko danas prizna Boku Kotorsku kao posebnu državu. Dakle, to bi bilo kao da ste vi meni oteli četvrtinu stana od 80 kvadrata, a ja vama na parkingu ogrebao auto i onda stalno kaže, a kad ćeš mi ono auto koji si mi ogrebao nadoknaditi. A ovo što što je četvrt stana okupirano, zauzeto, to nema nikakve veze. Dakle, neće niko tamo da kaže da, ne da se Srbija ne meša u unutrašnja pitanja u Crnoj Gori, nego je obrnuto. Vi ste se parekselans umešali priznanjem Kosova i što je najgore uprkos volji vaših građana“, zaključuje on.

Celu emisiju možete pogledati na linku