У Недељу, 2. августа 2020. године, на празник светог пророка Илије – Илиндан, поводом обележавања 100. годишњице од смрти Војводе Јована Стојковића – Бабунског, организује се планинарење за децу и одрасле на Фрушкој гори.Планинарска стаза:Буковац – Црква Вазнесења Господњег – Родна кућа Милице Стојадиновић Српкиње – Поток Селиште – Извор Вилина Водица – Крчевине – Поток Курачевац – Буковац (око 8 km)Кружна планинарска стаза је дужине око 8 km. Почиње и завршава се у селу Буковац. Стаза углавном води кроз шуму.ОРГАНИЗАЦИОНЕ НАПОМЕНЕ:
Окупљање у порти цркве Вазнесења Господњег (Спасовдан) у селу Буковац између 11.20 и 11.30 часова.
Полазак на планинарење је у 11.30 часова.
Представници организатора ће да присуствују Литургији у цркви.
Ко још жели да присуствује Литургији, почетак је у 09.30 часова.
До Буковца доћи сопственим превозом (свако својим аутом).
Најбоље доћи аутом али можете до Буковца доћи и приградским аутобусом број 64.
После Литургије, доручак из ранца и полазак на планинарење.
ОСТАЛЕ НАПОМЕНЕ:
Понети у ранцу воду и храну
Опрема: теренска одећа и обућа
Свако учествује на сопствену одговорност
Деца (од 5 до 15 година) на планинарску акцију иду у пратњи родитеља
На планинарење можете позвати и ваше пријатеље
Молимо вас да придржавате препоручених мера поводом КОВИД пандемије
ПОВОД ЗА ПЛАНИНАРСКУ АКЦИЈУ:Планинарска акција се организује поводом обележавања 100. годишњице од смрти Војводе Јована Стојковића – Бабунског.Јован Стојковић – Бабунски, познат као Војвода Бабунски је био српски четнички војвода и командант током Борбе за Македонију – Стару Србију, Балканских ратова и Првог светског рата. Рођен је у селу Мартолци 1878. Умро је у Велесу 1920. год.Постао је легенда српског војевања у Вардарској Македонији. После борбе у селу Дренову 1907. године народ је о њему певао песму: „Српска ми труба затруби / у тово село Дреново. / Спремте се спрмте четници / силна ће борба да буде / Ој напред иде пред четом / Јован Бабунски војвода…У оквиру планинарске акције биће одржан кратак историјски час на ову тему.НЕКА ОД МЕСТА КОЈА ЋЕМО ПОСЕТИТИ:
Буковац: Насеље је настало крајем XVII века у време најинтанзивније градње Петроварадинске тврђаве. Буковац је једно од ретких фрушкогорских места у коме се број становника упеторостручио од 1948 до данас. То је родно место песникиње Милице Стојадиновић Српкиње.
Православна црква Вазнесења Господњег у Буковцу: Грађена је у периоду 1794—1807. године. Иконостас је резбарио Марко Вујатовић, карловачки мајстор, а према уговору из 1810. године иконостас, певнице и архијерејски трон извео је Стефан Гавриловић 1812-1813. године.
Родна кућа Милице Стојадиновић Српкиње: Рођена је 1828. год у сремском селу Буковцу, али је као једногодишње дете прешла у Врдник, јер јој је отац као свештеник премештен у ово место. Кнез Михаило био јој је више но заштитник, одан пријатељ. Певала је песме пуне родољубља. Она је украс и понос српске поезије. Једна улица на Лиману 2 у Новом Саду носи њено име.
Извор Вилина Водица: У срцу шуме, на око три километра од Буковца, налази се извор Вилина водица. На путу из села чека нас угодна шетња кроз невероватан крајолик. Овај чувени буковачки извор познат је од давнина и по својим благотворним дејствима, стога и не чуди име који носи. Незаобилазно место планинара и љубитеља природе.
НЕКОЛИКО САВЕТА ЗА ПЛАНИНАРЕ ПОЧЕТНИКЕ:
Пре поласка на планинарску стазу прикладно се обуците. Најбоље слојевито, у зависности од временских прилика.
У случају најављене кише понети у ранцу суву пресвлаку и неку непромочиву јакну или пелерину (кишну кабаницу) за заштиту од могуће кише.
Обућа мора бити удобна и разгажена. Пожељно планинарске ципеле или дубоке ципеле са рецкавим ђоном или патике са тврђим ђоном.
На ногама нека су неке дубље чарапе.
Пажљиво слушати упуства вође акције.
На планинарској стази трудите се да вам је вођа туре увек у видном пољу.
Добро је у ранцу имати шибицу и брицу.
Организатор:Планинарско – историјска секција удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад