Овогодишњи конгрес одржава се први пут након четири године, а са церемоније отрварања је послата порука да се много тога променило од те 2018. године, како у онкологији на глобалном плану, тако и на Институту за онкологију Војводине, пре свега у погледу преузимања најсавременијих техника радиотерапије и набавке најсавременије опреме.
„Година на измаку била је врло значајна за развој Института за онкологију Војводине. Успели смо уз велику помоћ републичке и Покрајинске владе да пустимо у рад Пет центар, стигао је нови такозвани Икс нож, отворена је дневна болница за хемиотерапију, а у току је набавка још једног апарата за зрачење. Гради се и нових 10.000 квадратних метара објекта Каменица 3, а по завршетку тих радова, Институт за онкологију Војводине ће бити у потпуности опремљен и имаће капацитете за све видове лечења онколошких пацијената“, казао је директор Института за онкологију академик Зоран Радовановић.Радијациона терапија је саставни део онколошког лечења и последњих година заузима све значајније место у третирању онколошких пацијената, а неретко може да замени и хируршко лечење, док се може примењивати и у комбинацији са хирургијом и системском терапијом.
Србија може да се похвали са шест здравствених ценатара у којима се примењује радиотерапија, а само на Институту за онкологију Војводине годишње се третира око 3.000 пацијената најсавременијим техникама радиотерапије.