У Србији тренутно око 23.000 жена живи са карциномом дојке. Рак дојке је водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести у женској популацији широм света, па тако и у нашој земљи. Само у Војводини се годишње дијагностикује око 1.200 нових случајева.
На организовану скрининг мамографију, код жена старости од 50 до 69 година, још увек се врло мало њих одазива, па се здравственим установама јављају углавном тек кад тумор узнапредује.
Октобар се у свету традиционално обележава као Међународни месец борбе против рака дојке, како би се подигла свест јавности о значају превенције и раног откривања болести, јер, уколико се карцином дојке открије на време, у преко 90 одсто случајева лечење има добру прогнозу.
Покрајинска влада је пре четири године започела пројекат „Прва мамографија“. Циљ је био да се женама у сеоским срединама омогући бесплатно снимање покретним мамографом, без заказивања, без упута и без здравствене књижице. Упркос пандемији вируса корона и отежаним условима рада, Универзитетски клинички центар Војводине није прекидао пројекат. Захваљујући томе, у срединама са слабијим капацитетом за мамографију у два покретна мамографа прегледано је 18.800 жена. Нажалост, код 147 жена дијагностикован је карцином дојке.
Највећи број жена које су урадиле мамографију на тај начин су по први пут у животу обавиле овај превентивни преглед. Осим два покретна мамографа, чијом куповином је унапређена здравствена заштита жена у руралним подручјима, само ове године Покрајинска влада купила је 20 мамографа здравственим установама у Војводини и омогућила бољу и равномернију доступност овог скрининга у нашој покрајини.
Ова влада уложила је и знатна средства у развој најсавременијих метода дијагностике и лечења карцинома дојке у Институту за онкологију Војводине, где се већ две деценије изводе операције примарних реконструкција дојке код пацијенткиња којима је неопходно урадити ампутацију. Годишње се уради до 90 таквих захвата и Институт представља установу са највећим бројем ових операција у Србији.
Институт за онкологију Војводине једина је здравствена установа у Србији где се од почетка године примењује брахитерапија дојке код пацијенткиња са тумором ниског ризика, где се зрачење завршава за 3–5 дана, уместо за 3–5 недеља, колико траје стандардна терапија. Предност ове врсте терапије јесте и то што третира само део дојке у којем је био тумор, штитећи преостало ткиво и околне органе, што је посебно значајно за пацијенте који већ болују од болести срца и плућа.
Смртност од карцинома дојке у Војводини у сталном је порасту. Преживљавање је могуће једино уз рано откривање тумора и правовремено и ефикасно лечење. Због тога ће Покрајинска влада и убудуће наставити подршку унапређивању превенције тумора дојке.