Злато је често предмет царинских заплена, па је тако током протеклих пет година заплењено преко 60 килограма овог племенитог метала, док је од почетка ове заплењено већ готово 10 килограма злата.
Последњи у низу покушаја кријумчарења злата забележен је у вечерњим часовима 17. јула 2019. године на прелазу Батровци, када је у једном несесеру откривено чак пола килограма сакривеног златног накита.
Накит је откривен током детаљног прегледа „голф спортсвен-а“ немачких регистарских ознака, којим је ка својој земљи из Аустрије путовао брачни пар турских држављана.
У комуникацији са цариницима, они су тврдили да се нису случајно нашли у зеленом контролном пролазу, намењеном путницима који немају ништа да пријаве. Међутим, детаљан преглед који је уследио је показао да то заправо није тако.
Наиме, у торби путнице је пронађен несесер који је већ на први поглед био тежи од уобичајеног. Испоставило се да је разлог томе пола килограма златног накита, којим је био испуњен.
Отворивши несесер, цариници су у њему затекли платнену крпу у коју је било замотано око 30 различитих комада златног накита: неколико огрлица са дукатима тежине и до 60 грама, око 15 наруквица тешких преко 400 грама, 14 дуката различите величине и тежине и шест пари минђуша.
Како је реч о страним држављанима суд је у хитном поступку донео пресуду о трајном одузимању непријављеног злата, а путница је уз то платила и новчану казну.
Подсећамо путнике да се личним накитом сматра онај који се носи на себи, међутим уколико на себи или у пртљагу носите доста накита – дужни сте да га пријавите. Веома је важно да то учините, јер цариници ће веће количине накита третирати као непријављене драгоцености, па се лако можете наћи у прекршају. Зато је најсигурније да пријавите све драгоцености које носите са собом и поштедите себе непријатности и ризика да вам накит буде привремено или трајно одузет.