Tribina „Propast Vizantije iz ugla arhimandrita Tihona Ševkunova“ održana je u utorak, 27. novembra, u klubu „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada. Autor i predavač bio je Milovan Balaban, istoričar.
Za Tihona Ševkunova, koji je kao arhimandrit nedavno izabran za vladiku, javnost u Srbiji je čula i pre nego što je 2011. godine izašla njegova knjiga Nesveti a sveti i druge priče koja je prevedena na desetak jezika i doživela je svetsku popularnost.
Reč je o čoveku za koga se priča da je blizak Putinu. Srpska javnost saznala je za njega 2008. godine posredstvom filma Propast imperija – Vizantijska lekcija. Pravoslavni pogled na uzroke napretka i propasti Vizantijske, odnosno Romejske imperije Istočnog rimskog carstva, izazvao je veliko interesovanje kod nas. Zaintrigirao je i crkvene i intelektualne krugove.
Prestonica Vizantije bio je Konstantinopolj, a vizantijski carevi su vladali kao direktni naslednici rimskih careva. Zlatnim dobom Vizantije smatra se vreme od 867. do 1056. godine, kada je vladala makedonska dinastija.
– Imperija je počivala na nekoliko stubova, a prvi i najsnažniji bio je pravoslavni stub, dakle, ortodoksno hrišćanstvo. Iz tog stuba, iz tog duha, morala i etike, proizilazio je odnos prema državi, ekonomiji, narodu i prema spoljnim prijateljima i neprijateljima – kazao je Balaban.
Publika je imala priliku da pogleda deo filma Propast imperija – Vizantijska lekcija. Gledajući film, lako se prepoznaju uzroci propasti Romejskog carstva. Balaban smatra da se film ne može smatrati antizapadnim – on samo teži da prikaže zapadnu civilizaciju onakvom kakva jeste, ili onakvom kako je percepirana iz autentičnog ruskog ugla.
Kvalifikacija Zapada nazire se kroz poruku „Budimo oprezni – Zapad nije onakav kakav se predstavlja“. Najbitnija poruka filma jeste da je do poraza i do katastrofa dolazilo kada je počelo napuštanje vekovnih životnih iskustava koja izvor imaju u pravoslavnoj tradiciji, baš kao što je slučaj sa Vizantijom.