Током септембра и октобра месеца 2022. сваког уторка ће у 18 сати у Музеју Војводине (Дунавска 35) бити организовано ауторско вођење кроз изложбу „Сан неолитске ноћи“. Сваког четвртка планирана су предавања, а сваке недеље музејска играоница за децу.
Уторком, 18 сати, Дунавска 35
Ауторско вођење кроз изложбу
САН НЕОЛИТСКЕ НОЋИ
Андреј Старовић, музејски саветник археолог
Четвртак, 8. септембар, 18 сати, Дунавска 35
Стручно предавање
ШТА НАМ ГОВОРЕ ДРЕВНЕ КОСТИ
Предавачица: Проф. др Софија Стефановић
Четвртак, 15. септембар, 18 сати, Дунавска 35
Презентација
ДА Л’ СЕ НЕКАД ДОБРО ЈЕЛО БАШ?
Презентерка: Милица Поповић
Четвртак, 22. септембар, 18 сати, Дунавска 35
Стручно предавање
ВИНЧАНЦИ – ВОЈНИЦИ, РАТАРИ, РУДАРИ?
Предавач: др Адам Црнобрња
Четвртак, 29. септембар, 18 сати, Дунавска 35
Стручно предавање
ВИНЧА – ПРВА МЕТРОПОЛА НА ОБАЛИ ДУНАВА
Предавач: Проф. др Ненад Тасић
Недељом, 11 сати, Дунавска 35
Музејска играоница за децу од 5 до 10 година САН НЕОЛИТСКЕ НОЋИ (потребна најава на мејл pedagoska.sluzba@muzejvojvodine.org.rs)
Реализатори: Одељење за педагошки рад
Ауторски тим Музеја Војводине и Народног музеја Србије који чине мр Лидија Баљ и др Андреј Старовић, приредили су за публику јединствено путовање у давни свет праисторије – у време неолита. На изложби су приказани најдрагоценији археолошки налази изванредне лепоте из читаве Србије, а представљени су и резултати најновијих истраживања о праисторији ових простора. Део изложбе је посвећен и првом реалистичном приказу праисторијског човека – становника Лепенског вира, начињен помоћу врхунске „Метахјуман” технологије, дело тима проф. др Софије Стефановић.
Поставка која ће бити отворена до 15. октобра 2022. године, реализује се у оквиру програмског лука „Тврђава мира” Европске престонице културе, а пројекат је подржала и национална платформа Србија ствара. „Сан неолитске ноћи” као део програмског лука „Трђава мира” Европске престонице културе Нови Сад 2022 указује на заједничке корене европске културе и шаље поруку мира и једнакости. Изложба организована у сарадњи са Народним музејом Србије – прва је свеобухватна изложба неолитског доба након пола века. На њој се, између осталог, могу видети непроценљиви артефакти од којих неки нису уобичајено изложени за јавност, али и нови научни и технолошки доприноси проучавању овако давне прошлости.
Радно време Музеја Војводине је 9–19 радним даном, викендом 10–18. Улаз за посетиоце је најкасније пола сата пре краја а понедељак је нерадан дан. Карта за музеј је симболичних 200 динара.
Текст и фото: В. Раонић;