У оквиру акције „Право на прву шансу“ Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, Покрајинска влада je ове године издвојила 10 милиона динара, с циљем пословног ангажовања незапослених доктора наука у научноистраживачким установама на територији АП Војводине.
Покрајински секретар проф. др Зоран Милошевић уручио је девет уговора истраживачима – реализаторима пројеката који су испунили услове конкурса и добили могућност да предложене пројекте реализују на факултетима и у институицијама у наредних 12 месеци.
Милошевић је захвалио кандидатима што су имали храбрости да још једном покажу да су стасали и да заслужују своју шансу у академској заједници, као и деканима факултета, који су својим присуством подржали и подстакли наше младе да наставе у истом ритму. „Управо они који су докторирали, знају како се долази у сазвежђе успеха – великим радом, трудом и посвећеношћу, руковођењем мудрошћу ментора и професора“, рекао је секретар.
,,Неговати научноистраживачку делатност није ствар администрације или декана, већ је деценијски посао, а одговорна политика може помоћи у бољем позиционирању универзитета и ми ћемо наредних месеци порадити на вредновању цитираних научника, што ће јавности предочити стручњаке који су препознати радом у научним часописима. Осврнућемо се на интернационализацију, као и на докторанде који су прву шансу потражили у иностранству“, казао је проф. др Зоран Милошевић и додао: „У сарадњи пре свега са вама, позваћемо колегe на интердисциплинарну конференцију ради бољег увида у чињеницу ко су ти млади који су отишли и да видимо зашто су отишли. Ако се и не врате, прилика је да сарађујемо, да стекнемо увид у технологије њиховог рада, у нове методе, а кроз заједничко окупљање да покажемо да је Србија, Војводина, њихово место и да ће увек бити наши научници. Нама се не сме поновити Пупин, ни грешке где су људи, одлазећи, односили део свог срца.“
Секретар Милошевић је нагласио да је сигуран да ће „та политика која се не персонализује, већ се вредносно односи на наше научноистраживачке институције и факултете резултирати једним новим критеријумом и препознати нове професоре који у будућности треба да носе наш научни квалитет, али и квалитет високог образовања.“
„Помоћи ћемо да једним критичким, али пре свега академским приступом будемо део промена. Оријентација на оне који траже прву шансу најбољи је пут да факултети препознају долазећу генерацију која стасава у једном новом научном амбијенту Србије и модерног света“, рекао је проф. др Милошевић.
Јавни конкурс за реализацију акције „Право на прву шансу“ трајао је од 1. до 20. септембра 2019. На конкурс се јавило укупно 13 кандидата, од којих је девет испунило услове и добило могућност да предложене пројекте реализују на Филозофском факултету, Факултету техничких наука, Факултету спорта и физичког васпитања, Факултету за економију и ижењерски менаџмент у Новом Саду, Факултету за правне и пословне студије „Др Лазар Вркатић“, Универзитету „Едуконс“ и Факултету за спорт и туризам ТИМС.
Догађају су присуствовали и декани факултета и институција који су носиоци реализације пројеката.