Предавање историчара др Чедомира Антића на тему „Савремено Српство – српски народ у региону у 21. веку“ на Јутјуб каналу КЦНС

Предавање историчара др Чедомира Антића на тему „Савремено Српство – српски народ у региону у 21. веку“ (4. 2. 2025) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.

У Културном центру Новог Сада говорио је историчар Чедомир Антић о српском народу у региону, историјским дешавањима и проблемима са којима се тај народ суочавао. Антић истиче да већ седамнаест година учествује у писању годишњих извештаја о политичким правима српског народа у осам суседних држава и једној територији под заштитом Уједињених нација. То је питање које је од великог значаја за Србију из неколико разлога. Пре свега, у старо време више од две трећине Срба живело је изван граница Србије, и данас око 40 % становништва Србије директно је пореклом из тих крајева. У земљама које аутор наводи, током протеклих деценија вршено је насиље над Србима, обесправљивани су, иако су сличне проблеме доживљавали и у прошлости. Коначно, ти крајеви су важни за српску културу и српску историју. Антић ставља акценат на Хрватску, Црну Гору, Босну и Херцеговину, али и друге околне државе. Укидање права народа тамо подразумева притисак на нашу политику, и на саме темеље нашег идентитета. То се показало деведесетих година, као и у Другом светском рату и ратовима који су претходили. Ово питање наизглед је било ад акта током комунистичког раздобља. Крајем осамдесетих и велике демократске силе су на сваки начин покушавале Србима да оспоре то питање. Србија је ушла у једну велику кризу због питања права српског народа током деведесетих година. Од две хиљадитих Србија по први пут, од времена пре Другог светског рата, има политику према српском народу у региону, дакле не само у бившој Југославији, већ на Балкану и Средњој Европи. Та политика је под великим притисцима и она је више занемарена него политика према мањинама.

 „Према мом уверењу, та политика је важна и данас ћу покушати прво да представим историјат овог питања, а потом да представим и историју политике Србије током две хиљадитих, па све до садашњег тренутка. Напослетку представићу и стање у тим земљама током протеклих седамнаест година колико учествујем у праћењу“ нагласио је Антић.