
Предавање историчара Милована Балабана на тему „ 27. март – узроци и смисао“ (12. 5. 2025) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
Данашње предавање Балабан посвећује догађајима који су довели до Мартовског пуча 1941. године. Приказује компликоване процесе који су притискали југословенску државу, поготово од пада Француске 1940. када је југоисток Европе био под константним притиском Хитлера који је хтео да обезбеди југословенски простор да би мирно напао Совјетски савез. Истовремено почињу притисци Британије да се Југославија не изјасни за Хитлера, односно да не приступи Тројном пакту. Ти притисци су бивали све јачи и већ у марту 1941. су ушли у једну стравичну фазу. Амерички председник, британски краљ, британски посланици у Југославији, сви су притискали кнеза Павла, а са друге стране га је Хитлер притискао да приступи Тројном пакту. Кнез Павле, интимно наклоњен Британцима, ипак је на крају преломио и прикључио се пакту, сматрајући да ће тиме сачувати Југославију од рата. Међутим, велики део југословенске елите, укључујући и цркву и највећи део народа, сматрао је да је, због веза које су имали са савезницима током претходних деценија, непојмљиво да Југославија стане на страну Хитлера, и то је била база за отпор који су организовали Душан Симовић и генерал Мирковић у сарадњи са америчким и британским фактором. Тај отпор је резултирао свргавањем владе, пучом 27. марта, који је опет резултирао брзим нападом Хитлера на Југославију и априлским ратом који је завршио поразом Југославије.
„Крлежа када је чуо за 27. март рекао је да то могу да изведу само Срби лудаци. Управо то и јесте истина. Носити крст – то је лудост пред овим светом, а 27. март је на неки начин лудост, али према мом мишљењу и чин када су Срби опет пригрлили свој крст, какав год он био“ закључује Балабан.