
Предавање историчара Огњена Карановића на тему „Идентитет муслимана у Босни и Херцеговини до 1878. године – српско-бошњачки односи у Босни и Херцеговини” (18. 7. 2025) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
На самом почетку предавања Карановић је снажно осудио неодговорне ставове дела десничарски опредељене српске академске заједнице у њиховом настојању да негирају бошњачки национални идентитет данас у 21. веку а још снажније је осудио бошњачке политичке и интелектуалне кругове, пре свега у Босни и Херцеговини, односно у Сарајеву, који да би потврдили постојање бошњачког националног идентитета посежу за псеудоисторијом, тј. лажном историјом не би ли оправдали постојање бошњачког националног идентитета у 21. веку.
Карановић осуђује такве мисли и такве ставове из разлога што такви ставови онемогућују превазилажење великог јаза или провалије у потребној сарадњи и комуникацији између Срба и Бошњака данас, свеједно да ли на простору БиХ или на ширем постјугословенском простору. С друге стране, ако неки народ постоји онда му није потребна лажна историја како би себе потврдио у том постојању.
„Потпуно је јасно“, истиче Карановић, „да бошњачки народ настаје у другој половини 20. века, наравно у оквирима муслиманске верске заједнице, али национални идентитет муслимана у 19. веку или у неким ранијим вековима, није могао да постоји јер је Османлијско царство било теократски уређена држава, заснована на исламским канонима који не трпе постојање било какве световне или духовне заједнице или идентитета.“