Предавање историчара Огњена Карановића на тему „Српско-хрватски односи у Босни и Херцеговини у првој деценији ХХI века” на Јутјуб каналу КЦНС

Предавање историчара Огњена Карановића на тему „Српско-хрватски односи у Босни и Херцеговини у првој деценији ХХI века” (16. 1. 2025) можете погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

Надовезујући се на предавања из прошлогодишњег циклуса који је тематизовао српско-хрватске односе у Босни и Херцеговини до 2000. године, која је у многочему представљала и преломну и кључну годину за детерминисање и разумевање поменутих односа, предавач јануарско предавање посвећује првој деценији ХХI века. Другу половину 2000. године обележила је предизборна кампања у оквиру општих избора у Босни и Херцеговини за државне органе као и за органе ентитета и кантона у федерацији, а почетком те године одржани су и локални избори у БиХ. Та година била је једна од преломних година које су дефинисале будућност Босне и Херцеговине али и будућност српског и хрватског народа на том подручју као и њихове међусобне односе јер је дошло до својеврсног политичког раслојавања па и почетка смене генерација у руководећим структурама политичких странака и политичких и националних елита три конструктивна народа у Босни и Херцеговини. Та смена генерација и политичко раслојавање догодили су се под непосредним утицајем међународне заједнице након Дејтонског мировног споразума.

Привредни и политички успон Републике Српске започео је после избора одржаних 1. октобра 2006. године. Као резултат кадровског освежавања на домаћој сцени и промене односа снага у свету, успостављена је стабилна политичка већина која се одлучно супротставила променама дејтонског устава и није била подложна притисцима којима су биле изложене раније владе.