У среду, 7. августа у 20 сати у Музеју Војводине, Дунавска 35 биће одржано предавање „Кафански живот Новог Сада“. Предавач је Зоран Кнежев.
„Кафана, реч која се на овим просторима одувек изговарала са великим словом. Власти су се мењале, као газде и називи, али су кафане увек биле пуне варошана, салашара, накупаца, дођоша и свакојаког народа, јер обичном свету није битна ни власт, ни газда, ни назив, он хоће међу људе, у кафану. Било их је малих и великих, на добром и лошем гласу, са добрим и лошим вином, било их је разних и све су ушле у историју која се преноси са колена на колено и остаје неизбрисиво урезана у сваки ген онога ко бар једном крочи у њено величанство…у Кафану.
Кафане су одувек имале битну друштвену улогу и биле су места окупљања свих сталеж. Крчме су представљале места састајања пријатеља, познаника и случајних пролазника, сталних и повремених „муштерија“, истомишљеника и неистомишљеника. У њима су вођени важни разговори, склапани договори, уговарани послови. Такође, била су то места где су навраћали боеми, па се бекријало и веселило, често, уз опијајућу капљицу и свађало, па и физички обрачунавало и убијало. Кафана је код нас одувек била институција.
Судбине старих кафана у Новом Саду су сличне судбинама кафана широм Европе, јер оне су засигурно одиграле улогу „малих градских парламената“ где се све и свашта могло чути у оним временима. Када су новине и писана сведочења била права реткост, кафане су били прави и сигурни извори информација, како становништву, тако и полицији. Кафане су прва медијска средства кроз историју или први јавни сервиси информисања, али данас слободно можемо рећи и претеча друштвенених мрежа.”
Из предговора књиге “Кафанологија и проституција”
Зоран Кнежев, аутор