Фебруарска трибина књижевника Мухарема Баздуља представља друго по реду предавање из циклуса „Књиге које вам могу променити живот”. Идеја овог циклуса јесте да се из свих десет деценија двадесетог века и прве деценије двадесетог века издвоји по једна књига коју ћемо да представимо и да тај избор у збиру буде жанровски и језички разноврстан. После енглеског писца пољског порекла из јануарског предавања, данас ћемо говорити о једној студији Сигмунда Фројда која се назива „Тотем и табу“.
У првом делу излагања аутор указује на биографске податке Сигмунда Фројда, на његово порекло, школовање и усавршавање и истиче како су те информације неопходне у даљем разумевању његовог дела. Четири поглавља чине књигу „Тотем и табу“ и Баздуљ на себи својствен начин указује на занимљивости описујући свако понаособ. Уочи Првог светског рата 1913. године, када је књига и објављена, отац психоанализе отиснуо се путевима антропологије и етнологије. Његове теорије и закључци остали су релевантни и контроверзни до данашњег дана.
„Тотем и табу“ је књига за коју је Фројд сматрао да је његово најбоље дело а четврто поглавље ове књиге представља сам врхунац његовог стваралаштва. Ова књига је имала јако занимљиву судбину и рецензију у Западној цивилизацији, закључује Баздуљ. У почетку је дочекана са изразитом скепсом, углавном са негативним критикама али како је време пролазило, две или три деценије касније, она постаје класик антропологије и књига која је била неизоставна литература сваког ко је желео да стекне неко хуманистичко образовање.