Предавање Огњена Карановића на тему „ОДНОСИ СРБА И ХРВАТА У КРАЉЕВИНИ СХС 1928/29. ГОДИНЕ – УБИСТВО СТЈЕПАНА РАДИЋА“ на Јутјуб каналу КЦНС

Предавање Огњена Карановића на тему „ОДНОСИ СРБА И ХРВАТА У КРАЉЕВИНИ СХС 1928/29. ГОДИНЕ – УБИСТВО СТЈЕПАНА РАДИЋА“  (22. 9. 2020.) можете погледати на званичном Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

            Историчар Огњен Карановић предавање је започео постављањем питања колико је атентат на Стјепана Радића одиграо улогу у будућим дешавањима са Југославијом. Предавач је потом говорио о политичкој сцени након смрти Николе Пашића, те је у склопу тога појаснио и раслојавање унутар радикалне странке, став који је заступао краљ Александар Карађорђевић, а такође је говорио о парламентарним изборима који су претходили убиству Стјепана Радића. Појашњавајући циљеве странке Стјепана Радића, Карановић каже: „И за њих је био циљ, што ћемо касније чути, једноставно да та југословенска идеја и југословенска држава помогну управо хрватском народу да изгради самосталну државу. То је срж сукоба између хрватских политичких елита са једне стране и српских странака, првенствено из Београда, са друге стране.“

            У наставку, предавач је детаљно образложио шта се догодило у скупштини. Наиме, представио је карактер Стјепана Радића који је често изазивао на сукобе вређањем владајуће коалиције којој је припадао и Пуниша Рачић. Затим, Карановић је објаснио и које су се још значајне личности налазиле уз Стјепана Радића, те и да је тог дана (20.06.1928) Радић одлучио да не говори и да је заправо расправу са Пунишом Рачићем водио Иван Пернар. Међутим, због неподношљиве атмосфере на седници и увредљивих речи Ивана Пернара, Рачић вади револвер и, поред осталих, рањава Ивана Пернара и Стјепана Радића. Радић умире два месеца касније због лошег здравственог стања и последица рањавања. Одговоривши на питање са почетка, да овај догађај није убио Југославију, већ само нарушио односе српског и хрватског народа, Карановић је предавање привео крају.