- Postavka je otvorena od 29. januara do 7. februara 2019.
SREDA, 23. I ČETVRTAK, 24. JANUAR
CIKLUS FILMOVA BERNARDA BERTOLUČIJA
FILM: „POSLEDNJI TANGO U PARIZU“
U sredu, 23. i četvrtak, 24. januara u Maloj sali Kulturnog centra od 20 časova, u sklopu filmskog ciklusa koji je posvećen poznatom italijanskom reditelju Bernardu Bertolučiju, emituje se film:
Poslednji tango u Parizu/Ultimo tango a Parigi (1972, 129’). Ulaz na projekcije je besplatan.
O filmu:
Poslednji tango u Parizu/Ultimo tango a Parigi (1972, 129’)je italijansko – francuski igrani film, po žanru je ljubavna drama. Glavna junakinja je mlada Parižanka (čiji lik tumači Marija Šnajder) koja usprkos tome što se uskoro udaje, započinje strastvenu seksalnu vezu sa sredovečnim američkim udovcem (čiji lik tumači Marlon Brando). Za film se još navodi da je napravljen u jeku seksualne revolucije te je izazvao brojne kontroverze zbog za dotadašnje standarde neuobičajeno naturalističkog prikaza ljudske seksualnosti, uključujući i scene seksa. Dok je s jedne strane među liberalnim kritičarima izazvao oduševljenje, među konzervativnima je proglašen pornografijom te je bio izložen cenzuri i zabranama u nizu zemalja…
PETAK, 25. JANUAR
HUMANITARNA AUKCIJA LIKOVNE KOLONIJE UM-ING
U petak, 18. u izložbenom salonu Kulturnog centra Zrenjanina otvorena je izložba radova sa likovne kolonije UM – ING. Kolonija je osnovana 2014. godine, traje već pet godina a na njoj je do sada učestvovalo 25 slikara. Publici se predstavalja 40 radova dosadašnjih učesnika. Poslednjeg dana izlaganja – 25. januara, biće održana i aukcija slika u okviru koje će se slike naći na prodaji a dobijena sredstva iskoristiti u humanitarne svrhe i namenjena su odeljenju neonatologije zrenjaninske bolnice „Đorđe Joanović“. Aukcija počinje u 18 časova.
Likovna kolonija “UM-ING” osnovana je 2014. godine na inicijativu našeg slikara Slavka Konculova uz podršku Flore Viorela, Rudolfa Brkića, Marjana Baroša i Aleksandra Kačara. Ova grupa umetnika čini i okosnicu kolonije koja je ove godine održana peti put. Broj slikara učesnika kolonije po godinama je oko 10. Do sada je u koloniji učestvovalo oko 25 slikara. Motiv osnivača kolonije je skromni doprinos kulturnom životu našeg grada, a želja im je da se sredstva od prodaje slika iskoriste u humanitarne svrhe.
PETAK, 25. JANUAR
DAN DOMAĆEG FILMA
PROJEKCIJA FILMA „OKUPIRANI BIOSKOP“ I RAZGOVOR SA AUTORKOM – SENKOM DOMANOVIĆ
Kulturni centar Zrenjanina i Kino klub Zrenjanin vas pozivaju na besplatnu projekciju filma „Okupirani bioskop“ Senke Domanović. Projekcija se održava u maloj sali Kulturnog centra u petak, 25. januara, u 19h, nakon čega sledi razgovor sa autorkom.
Film prati mlade aktiviste i događaje oko okupacije bioskopa “Zvezda“. Različite društvene grupe ujedinile su se sa istom namerom – da menjaju stvarnost u kojoj žive, međutim, ideje o tome kako bi ta stvarnost trebalo da izgleda nisu bile iste. Ovaj dugoočekivani dokumentarac premijerno je prikazan na festivalu Beldocs 2018. i jedan je od filmova koji su izazvali najveću pažnju publike tokom prošle godine.
Projekcija filma „Okupirani bioskop“ održava se u sklopu Dana domaćeg filma, koji organizuju DOK Srbija i Filmski centar Srbije. U sklopu ove manifestacije, širom zemlje se održavaju projekcije najboljih savremenih domaćih dokumentaraca.
SUBOTA, 26. JANUAR
PREDSTAVA „LEDENE DOKTRINE“
U subotu, 26. januara na velikoj sceni Kulturnog centra Zrenjanina od 20 časova biće izvedena gostujuća predstava pozorišne trupe Metanoia Artopedia iz Segedina: „Ledene doktrine – varijacije na temu nacističke retorike“. Ulaz je besplatan. Obezbeđen je prevod na srpski jezik.
Jevrejska opština Zrenjanin uz pomoć Saveza jevrejskih opština Srbiju i u saradnji sa Kulturnim centrom Zrenjanina u goste dovodi predstavu iz Segedina „Ledene doktrine“ povodom 27. januara, Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, a u sklopu projekta „Korak napred“.
Predstava je prvenstveno nastala sa ciljem da senzibiliše današnju omladinu na opasnosti nacističkog govora mržnje, pokazujući kako se mogu prepoznati njegovi elementi u današnjem svakodnevnom govoru.
Predstava bira neobično estetsko predstavljanje Holokausta. Umesto na perspektivu žrtava, fokusira se na počinioce, odnosno na njihov način razmišljanja i upotrebu jezika, na jezičku propagandu koju je Viktor Klemperer, književnik iz Drezdena koji je preživeo Drugi svetski rat, nazvao LTI (Lingua Tertii Imperii – Jezik Trećeg rajha), dovoljno snažnu da masovno zamuti razum prosečnog građanstva, da ih načini ubicama ili kolaborantima u ubistvima.
Tekst predstave je slobodna interpretacija različitih dokumenata iz tog perioda: predstavljeni su citati iz memoara preživelih (dr Mikloš Njisli, Viktor Klemperer, Perla Ovic), ali osnovu teksta čine govori i izjave nemačkih i mađarskih počinioca koji su odgovorni za genocid (Hitler, Himler, Ajhman, Laslo Endre, Mikloš Horti). Pored nacističkih tekstova 30-ih i 40-ih godina, u predstavi je prisutna i današnja manifestacija ekstremne desnice, koja dospeva u javnost preko neimenovanih komentara na blogovima i internetskim forumima, kao i kroz izjave pojedinih javnih ličnosti.
Predstava Ledene doktrine je oblik specijalne otvorene dramaturgije: gledaoci popunjavaju sociološki upitnik, koji omogućava evaluaciju predstave iz perspektive publike.
Predstava „Ledene doktrine“ je upravo imala uspešan nastup na sve cenjenijem feestivalu Andraša Urbana „DESIRE“ u Subotici.
Saradnici: Andrea Erdelј Perovič, Agneš Krasnahorkai, Vera Varga, Silard Sokol, Kopanj Jerkuš, Dora Varga Sič, Mate Virag
Kostimi: Ana Čuri
Kartonske figure pripremio: Atila Kiš Etele
Sociološki upitnik: Đula Lenčeš
Montaža zvuka i živa naracija: Zoltan Lenđel
Saradnik reditelјa: Andrea Erdelј Perovič
UTORAK, 29. JANUAR
IZLOŽBA MIE LUKOVAC ARSENIJEVIĆ