У Недељу, 1. новембра 2020. године, поводом обележавања 60. годишњице од смрти др Изабел Хатон, Шкотске хероине Првог светског рата у Србији, организује се равничарење за децу и одрасле у околини Мошорина.Стаза:
Просторије Друштва Шајкаша „Вожд Ђорђе Стратимировић“ – Мошорин
Кружна пешачка стаза је дужине око 9 km. Почиње и завршава се у Мошорину.ОРГАНИЗАЦИОНЕ НАПОМЕНЕ:
Окупљање je испред храма Силаска Светог Духа на апостоле (Доња црква) у Мошорину између 10.45 и 10.55 часова.
Полазак је у 11.00 часова.
Представници организатора ће да присуствују Литургији у цркви.
Ко још жели да присуствује Литургији, почетак је у 09.00 часова.
Долазак сопственим превозом (аутом).
ОСТАЛЕ НАПОМЕНЕ:
Понети у ранцу воду и храну
Опрема: теренска одећа и обућа
Свако учествује на сопствену одговорност
Деца (од 5 до 15 година) на акцију иду у пратњи родитеља
На равничарење можете позвати и ваше пријатеље
ПОВОД ЗА РАВНИЧАРСКУ АКЦИЈУ:Равничарска акција се организује поводом обележавања 60. годишњице од смрти др Изабел Хатон, Шкотске хероине Првог светског рата у Србији.У оквиру равничарске акције биће одржан краћи историјски час на ову тему.Др Изабел Хатон (1887-1960) је била шкотски лекар из доба Првог светског рата. За своје заслуге награђена је Орденом белог орла. По њој је названа средња медицинска школа у Врању.У лето 1918. је именована за главног болничког официра и прекомандована је у Врање. Дошла је са још 11 лекара и 40 медицинских сестара. Радила је на лечењу и војника, али и цивилног становништва. У граду су у то време харали пегави тифус и шпанска грозница.Свој ратни ангажман је завршила на командној позицији као лекар у јединици стационираној у Београду 1920. године.НЕКА ОД МЕСТА КОЈА ЋЕМО ПОСЕТИТИ:
Село Мошорин: Мошорин се налази на северној страни Тителског брега, недалеко од реке Тисе. Од познатих Мошоринаца морамо поменути Светозара Милетића, великог политичара и родољуба, његовог брата Георгија, учитеља и књижевника, затим, Исидору Секулић, познату српску књижевницу и академика.
Храм Силаска Светог Духа на апостоле: Потиче из 1738. године. Једнобродна грађевина са звоником складних димензија. Храм је 1798. године, осветио владика бачки Јован Јовановић. У оквиру црвеног дворишта налази се освештана чесма посвећена истакнутим Мошоринцима.
Храм Преноса Моштију Светог Оца Николаја: подигнут је 1938.године, са наменом да буде женски манастир. Задужбинар манастира, протојереј-ставрофор Светозар Влашкалић, одликован орденом за националне заслуге Краљевине Југославије, имао је у плану и формирање женске школе у склопу манастирског комплекса. Ипак, године које су наступале донеле су велика страдања српском народу Шајкашке, чиме је заустављено велико протино прегнуће.
Феудвар: је археолошки локалитет код Мошорина. У питању је утврђење градинског типа, на ободу Тителског брега. Настало је у средњем бронзаном добу и трајало до завршетка старијег гвозденог доба, до доласка Келта.
Стубарлија: У току истраживања насеља на Феудвару 1987. године откривена је некропола на локалитету Стубарлија.
Река Тиса: је најдужа притока Дунава. Протиче кроз Панонску низију. Извире у Украјини, на Карпатима, и даље пролази кроз Мађарску, Румунију, Словачку и Србију. Улива се у Дунав насупрот Старог Сланкамена.
Чарда ,,Речни барон“: основана у августу 2013.године, јесте чарда стварана са пуно љубави. Њен власник, Радош Ђукић, са својом супругом Маријом и двоје мале деце, живи и ради баш на самој чарди, смештеној покрај реке Тисе. Код нас се гости осећају као код куће, јер је на чарди права породична атмосфера.
Просторије Друштва Шајкаша „Вожд Ђорђе Стратимировић“ – Мошорин: То је удружење Шајкаша, њихових потомака и потовалаца. Просторије се налазе у оквиру Културно просветног центра „Вожд“ – Мошорин.
НЕКОЛИКО САВЕТА ЗА РАВНИЧАРЕ ПОЧЕТНИКЕ:
Пре поласка на стазу прикладно се обуците. Најбоље слојевито, у зависности од временских прилика.
У случају најављене кише понети у ранцу суву пресвлаку и неку непромочиву јакну или пелерину (кишну кабаницу) за заштиту од могуће кише.
Обућа мора бити удобна и разгажена. Пожељно планинарске ципеле или дубоке ципеле са рецкавим ђоном или патике са тврђим ђоном.
На ногама нека су неке дубље чарапе.
Пажљиво слушати упуства вође акције.
На стази трудите се да вам је вођа туре увек у видном пољу.
Добро је у ранцу имати шибицу (упаљач) и брицу.
Организатор: Планинарско – историјска секција удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад и Друштвo Шајкаша „Вожд Ђорђе Стратимировић“ – Мошорин