У нашем политичком животу је уобичајено да се рад јавних политичких личности оцењује после сто дана наступања на функцију, што не значи да нема изузетака. Или тоталног игнорисања. Срђан Симић је председник општине Бачки Петровац већ три године. Заиста, дали је у „овом нашем Петровцу“ баш све толико пасивно да појединци не заслужују нимало поштовања, па чак ни пригодног простора у медијима. Обично смо склони да критикујемо друге, поготово из супротних политичких партија, опозицију. Припадници водеће политичке партије су од стране мале групе незадовољних изложени критикама, нарочито њихов рад или залагања, али притом не виде свој (не)успех па ни своја (не)улагања, јер „пре четири године смо то урадили много боље, трудили смо се много више за добробит грађана, били смо много бољи“. То је мишљење опозиционих партија, али зар је баш тако, зар садашњи председник не заслужује нимало пажње?!
Како су иза нас Словачке народне свечаности, и то још стогодишњица ове манифестације, а од организатора се очекивало да буде свако дешавање до перфекционизма одрађено, и одговорност је била већа него икад, за шта је такође било потребно беспрекорно управљање целом манифестацијом, како је председник општине Срђан Симић оценио манифестацију и целокупну организацију:
„Ове године смо обележили стогодишњицу постојања Словачких народних свечаности, да кажем, институције, у чијој организацији, морам да истакнем, заиста су ове године одлично сарађивала сва три суорганизатора, односно Матица словачка у Србији на челу са председником Јаном Бртком, Национални савет словачке националне мањине на челу са председницом Либушком Лакатош, која је само однедавно на тој функцији и први пут сада учествује у организацији овог захтевног догађаја, и ми као општина. Наравно, пред нама је била велика одговорност, јер је то била прослава јубилеја – стогодишњице свечаности. Али истовремено имали смо и велику част да баш ми будено ти, који су били организатори стогодишњице Словачких народних свечаности и то баш у Петровцу. Оно што нас неизмерно радује, су позитивни коментари, које добијамо, да је концепт програма био другачији, бољи. Поред тога, имали смо много гостију из наше земље, из околине Петровца, који су дошли да изразе поштовање према словачком народу, али и госте из иностранства, где бих посебно истакао присуство премијера Словачке републике Петра Пелегринија, који посебно поштује Словаке у Србији чији преци су на ове просторе дошли скоро пре три века. Његово присуство нам је веома инпоновало и била нам је част што смо могли да угостимо представнике пријатељске државе – Словачке, која промовише територијални интегритет и суверенитет Републике Србије. Чак су обе стране изјавиле да односи између Словачке и Србије никада нису били бољи.“
ПОХВАЛА ДРУШТВИМА И УДРУЖЕЊИМА
„Као председник организационог одбора имао сам додатну обавезу, јер се таква захтевна манифестација организовала у Петровцу. Зато бих желео да изразим посебну захвалност свим појединцима, удружењима и институцијама који су учествовали у организацији и реализацији, од Библиотеке „Штефан Хомола“, Музеја војвођанских Словака, Словачког војвођанског позоришта, Матице словачке, наравно, као што сам већ напоменуо, Националног савета, основне школе, свих удружења грађана, јер сваки појединац који је учествовао у реализацији ове манифестације допринео је да програм буде историјски. Обележавањем стогодишњице ставили смо тачку на једно поглавље – један век прославе Свечаности, сјајан догађај и веома важан за све Словаке у Војводини, а и шире у нашој земљи, као традиционално постојање, приказивање културе. Није лако организовати овако захтеван догађај, али са друге стране драго ми је што је баш нама припала та част и што смо угостили велики број туриста и посетилаца. Надам се да ћемо то сигурно поновити за годину дана или чак повећати посећеност. Јер много нам значи када нашу општину оцене као културно окружење које може верно документовати живот Словака у Србији.“
Заиста, циљ нам је да се у свету представимо позитивно и у добром светлу, да привучемо посетиоце, који ће се поново враћати код нас и да ширимо углед нашег села. Не може се порећи, увек може бити другачије, боље, али треба реално сагледати стварност, проценити период који је иза нас, када општина и даље врац́а дуговања од незаконитог самодоприноса, где готово сва средства одлазе. Такође не треба негирати чињеницу да се не прате конкурси, за добијање средстава за унапређење наше општине. Доказ је управо догађај, на коме је присуствовао и председник Симић 2. Септембра у влади АП Војводине:
„Влада АП Војводине и Покрајински секретаријат за енергетику објавили су конкурс за ефикасност зграда у јавном власништву на које смо конкурисали као општина, са зградом Дома здравља у Петровцу и амбулантом у Кулпину, на израдњу елабората, са циљем да би могли планирати радове на ове две зграде како би биле енергетски ефикасне. 2. септембра добили смо уговор који регулише права и обавезе обе стране. У све ове радове биће укључена и Европска банка за обнову и развој, која ће посао заиста и финансирати. Свако окружење у Бачком Петровцу тежи да се осигура да су све зграде у јавном власништву енергетски ефикасне, тако да се остварују додатне уштеде и самим тим се и буџет мање оптерећује. Ово су установе које су поред основних и средњих школа најпосећеније, па ћемо се побринути да буду и одговарајуће опремљене.“
ЗАВРШНИ СЛОЈ НА ПУТЕВИМА
У јулу смо били сведоци да су путеви у Петровцу добили нови завршни слој. „Иза нас је један велики пројекат у оквиру којег смо асфалтирали до 17 улица укупне дужине 15 километара у Петровцу. То су улице у дужини од 120 метара и више од једног километра које још нису имале завршни слој асфалта, а коначно смо га имплементирали. Асфалт је додатно стабилизован, јачи и, наравно, додатно заштиц́ен од даљег уништавања. То је половина пројекта који смо планирали. Радове је финансирала општина Бачски Петровец и Покрајинска влада у вредности од готово 60 милиона динара. Гледајуц́и уназад, за три године добили смо 15 км новог асфалта, поред вец́ споменутих улица, пут у индустријској зони, државни пут кроз село од 2 км и локални пут Петровец – Кулпин од 4,5 км. То није све, такође планирамо да доградимо и обновимо путну инфраструктуру до 2020. године, имамо пројекте и документацију, а заједно са Путевима Србије и Владом Србије радимо на реконструкцији комплетног пута Нови Сад – Петровец – Оџаци. За асфалтирање пута од нашег села до Института за хмељ, сирак и лековито биље чекамо позитиван сигнал из Београда за почетак радова. Као што видите, ово је само један део планираних активности.“
Даље, то зависи од нас самих, или ћемо да мислимо, ништа се не ради, јер смо тако расположени, или сагледамо реално ситуацију па ипак кажемо колико нам дозвољавају средства, добро и напредујемо. Дали вам је чаша пола пуна или нажалост до пола празна, то разликује оптимисте од песимиста. Ако би сви допринели барем онолико колико стално гунђају, и наша средина би била уређенија!
Текст: Ана Хорватова
SO SRÐANOM SIMIĆOM, PREDSEDOM OBCE BÁČSKY PETROVEC
V praxi je zaužívané, že sa práca verejných činiteľov hodnotí prvýkrát po uplynutí sto dní. Srđan Simić je na poste predsedu Obce Báčsky Petrovec už tri roky. Ozaj, je všetko až natoľko psasívne v „tomto našom Petrovci“, že si jednotlivci nezasluhujú ani trochu úcty?! Áno, kritizovať sa vie, zvlášť niečia činnosť, nie aj seba, lebo „my pred štyrmi rokmi sme to robili oveľa lepšie, snažili sme sa v prospech občanov, boli sme vynaliezavejší“. Také sú mienky opozičných strán, ale žeby sa nič nekonalo, alebo žeby predseda bol nepríjemný voči občanom?! To reálne ponímanie nie je.
Keďže sú za nami Slovenské národné slávnosti, k tomu storočnica tohto podujatia, a od organizátorov sa očakával perfekcionizmus, ba bola pred nimi väčšia zodpovednosť ako inokedy, čo si vyžadovalo aj bezchybné riadenie celej udalosti, dotkneme sa najprv tej organizačnej stránky, ktorú zhodnotí predseda Simić:
„Za nami sú Slovenské národné slávnosti, storočie jestvovania, nech tak poviem, inštitúcie, pri organizovaní ktorých musím vyzdvihnúť skutočne vynikajúcu spoluprácu všetkých troch spoluorganizátorov, teda našej obce, Matice slovenskej v Srbsku v čele s predsedom Jánom Brtkom a Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v čele s predsedníčkou Libuškou Lakatošovou, ktorá na tento post nedávno nastúpila a prvýkrát sa zúčastnila v organizácii tohto náročného podujatia. Pravdaže pred nami bola veľká zodpovednosť, keďže šlo o oslavu jubilea – storočnice Slávností. K tomu bol to veľký záväzok, ale zároveň nám pripadla aj veľká česť organizovať storočnicu jestvovania Slovenských národných slávností a práve v Petrovci. To, čo nás nesmierne teší, sú pozitívne komentáre, ktoré sa nám dostávajú, že koncepcia programu bola iná, lepšia. K tomu sme mali veľa hostí tak z našej krajiny, z okolia Petrovca, ktorí prišli vyjadriť úctu slovenskému národu, ale aj zo zahraničia, kde osobitne vyzdvihnem prítomnosť premiéra Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, ktorý zvláštnym spôsobom vzdal úctu Slovákom v Srbsku, ktorých predkovia sa tu nasťahovali pred takmer tromi storočiami. Veľmi nám to imponuje a bolo nám cťou uhostiť premiéra nášho priateľského štátu – Slovenska, ktorý podporuje teritoriálnu integritu a suverenitu Republiky Srbska. Dokonca vyhlásili to obidve strany, že vzťahy medzi Slovenskou republikou a Srbskom neboli nikdy lepšie.“
POCHVALA ZDRUŽENIAM A SPOLKOM
„Na druhej strane ja ako predseda organizačného výboru mal som dodatočný záväzok, keďže sa také náročné podujatie konalo práve v našej obci. Preto sa chcem osobitne poďakovať všetkým jednotlivcom, združeniam a spolkom, ktorí priložili ruku k organizácii a realizácii, od Knižnice Štefana Homolu, Múzea vojvodinských Slovákov, Slovenského vojvodinského divadla, Matice slovenskej, samozrejme, ako som už spomenul, Národnostnej rady, základnej školy, všetkých združení občanov, spolkov, po každého jednotlivca, ktorý účinkoval v programe a prispel k tomu, aby program bol historický, lebo my sme oslavou tohto jubilea uzavreli jednu kapitolu dejín – storočie jestvovania Slávností, veľkého podujatia a veľmi významného pre všetkých Slovákov vo Vojvodine, i širšie v našej krajine, ktoré je veľmi dôležité ako tradičné jestvovanie, zobrazenie kultúry. Nie je jednoduché organizovať také náročné podujatie, ale na druhej strane teší ma skutočnosť, že sme zaznamenali veľký počet turistov, návštevníkov. Mám nádej, že na rok to určite zopakujeme, alebo aj tú návštevnosť zvýšime. Veľmi nám to znamená, keď našu obec ocenia ako kultúrne prostredie, ktoré verne môže dokumentovať život Slovákov v Srbsku.“
Veď práve to je naším cieľom, aby sme sa pozitívne a v dobrom svetle prezentovali vo svete, prilákali návštevníkov, ktorí sa budú vracať do nášho prostredia, a šírili dobré meno našej dediny. Nemožno ani poprieť, že to tak nie je, a že by mohlo byť aj lepšie?! No tak vždy by mohlo byť inak, ale treba byť reálny, zhodnotiť obdobie za nami, keď ešte stále obec vracia dlhy spôsobené samozdanením, kam odchádzajú takmer všetky prostriedky. Netreba poprieť ani fakt, že sa nesledujú súbehy na získanie prostriedkov na zveľadenie našej obce. Prítomný 2. septembra vo vláde AP Vojvodiny bol aj predseda Simić:
„Vláda AP Vojvodiny a Pokrajinský sekretariát pre energetiku zverejnili súbeh na efektívnosť budov vo verejnom vlastníctve, na ktorý sme sa ako obec uchádzali, a to s budovou Domu zdravia v Petrovci a s ambulanciou v Kulpíne, na vypracovanie elaborátu, ktorý prispeje k tomu, aby sme ďalej mohli plánovať práce na týchto dvoch objektoch, aby boli energeticky efektívne. Na stretnutí nám udelili zmluvu, ktorou sú regulované práva a povinnosti oboch strán. Do celej tejto práce bude zapojená aj Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá vlastne bude financovať práce. Každé prostredie v Obci Báčsky Petrovec inklinuje k tomu, aby všetky objekty vo verejnom vlastníctve boli energeticky efektívne, čím by sa realizovali dodatočné úspory, a tak by aj rozpočet bol menej zaťažený. Ide o objekty, ktoré okrem základných a stredných škôl sú najviac navštevované, preto spejeme k tomu, aby boli aj primerane upravené.“
CESTY A NECESTY A NOVÉ CESTY
V júli sme boli svedkami toho, že petrovské cesty dostali novú záverečnú vrstvu. Povedzte nám o prácach na rekonštrukcii ciest.
„Za nami je jeden veľký projekt, v ktorom sme asfaltovali až 17 ulíc dĺžky 15 kilometrov, ktoré sa nachádzajú v dedine. Ide o ulice dĺžky od 120 metrov a viac ako jeden kilometer, ktoré doteraz nemali tú záverečnú vrstvu asfaltu, a konečne sme aj to realizovali. Asfalt je dodatočne stabilizovaný, silnejší a, samozrejme, dodatočne ochránený pred ďalším ničením. Je to polovica projektu, ktorý sme plánovali. Práce boli financované z Obce Báčsky Petrovec a Pokrajinskej vlády v hodnote takmer 60 miliónov dinárov. Keď sa pozrieme dozadu, za tri roky sme dostali 15 km nového asfaltu, okrem už spomenutých ulíc, cestu v priemyselnej zóne, štátnu cestu cez dedinu dĺžky 2 km a lokálnu cestu Petrovec – Kulpín dĺžky 4,5 km. To nie je všetko, v pláne je v roku 2020 tiež zveľaďovať a rekonštruovať cestnú infraštruktúru, máme pripravené projekty, tiež dokumentáciu, a spolu s podnikom Putevi Srbije a vládou Republiky Srbsko pracujeme na tom, aby kompletná cesta Nový Sad – Petrovec – Odžaci bola rekonštruovaná. Na asfaltovanie cesty od našej dediny po Ústav pre chmeľ, cirok a liečivé rastliny (ľudovo inštitút) čakáme pozitívny signál z Belehradu, aby sme sa dali do realizácie prác. Ako vidieť, je to len jedna časť z plánovaných aktivít.“
Ďalej už závisí od nás samých, buď si namyslíme, nič sa nerobí, lebo sme tak naladení, a aj do polovice pohár plný povieme, že je prázdny, alebo reálne zvážime skutočnosť, a predsa povieme, koľko nám dovoľujú prostriedky, toľko aj zveľaďujeme našu obec. Len keby každý prispel aspoň toľko, koľko vyhundráva!
Anna Horvátová
You must be logged in to post a comment.