У оквиру програма Европске престонице културе, од 3. до 13. марта 2022. на Новосадском сајму биће уприличени нови догађаји, намењени пре свега њеном величанству књизи. Сем међународног павиљона књижевности, уметности и образовања који ће се одржавати у хали Мастер центра уз гостовања писаца, Хала 1 ће од 20 сати бити место концерата познатих група, док ће у холу посетиоци моћи да погледају мултимедијалну изложбу „Нови Сад кроз књигу”. Током трајања изложбе биће организована три стручна вођења кроз изложбу, 4, 8. и 12. марта, 14–15 сати. Најављене су и две позоришне представе. Календар догађаја се може погледати овде:
https://kalendar.novisad2022.rs/events/seobe-dusa/?occurrence=2022-03-03
Градска библиотека у Новом Саду као настављач традиције Прве српске читаонице, приредила је богату штампану монографију „Нови Сад кроз књигу” чија су поглавља више него занимљива: Новосадски књижари и издавачи, Матица српска, Српска читаоница у НС, Писци Новога Сада, Јован Јовановић Змај, Учене жене новосадске и књига, Књига и кафана, Рукописни ђачки листови, Књиге о Новом Саду, Нови Сад у књигама, Анегдоте из књижевног живота Новог Сада и др.
Улаз на сајам књига биће бесплатан док су карте за светски популарне концерте Barcelona Gipsy balKan Orchestra (6. марта), Kaori Ito i Bogdan Ranković & Etnoforija (8. марта), Bilju Krstić i Bistrik orkestar (10. марта) Original Enigma Voice i Camerata Academica (13. марта) у продаји преко система Gigstix (сем билетарнице Gigstix, ту су и књижаре Вулкан, продавнице Др Техно, књижара Булевар букс и рецепција хотела Нови Сад) а онлајн карте се могу добити испоруком путем курирске службе.
„Нови Сад је српски Јерусалим и престолчница богоугодног царског сина… Та овде се српска Матица, овде је позориште и у њему лепа српска представљања, овде су пет српски цркава као пет небески лествица; имамо ваљани трговаца и велики родољуба, добри мајстора и несравњени башчована, ту је Фрушка гора са својим намастирима, и Дунав са својима богатство трговине обимајућим валима; но преко свега овде нам је цвет српске интелигенције, која нигде више није тако на једном месту млогобројно заступљена” (Новак Радонић, српски сликар и писац)
Текст и фото: В. Раонић;