Овогодишњи Међународни омладински форум ,,Евроазија Глобал“, одржан је у Оренбургу од 24. до 29. септембра, а окупио је 500 учесника из чак преко 115 земаља света.
Међу учесницима нашли су се млади лидери, предузетници, научни истраживачи, новинари, и многобројни други активисти из различитих области.
Оно што овај Форум издваја од осталих јесте богат културни програм и едукативни део. Учесници истог имали су прилику да, поред садржајног културно-уметничког представљања на свечаној церемонији отварања, свакодневно присуствују концертима, уметничким изведбама, и конструктивним панелима, у оквиру којих су могли да прате излагања међународних стручњака из сфере образовања, бизниса, хуманитарне сарадње, геополитике, медија…
Један од излагача на Форуму у оквиру сесије ,,Могућности за хуманитарну сарадњу између Русије и ЕУ у условима санкција“ био је и председник организације ,,Србија за младе“ Јован Драгић.
Драгић је том приликом, пре свега, истакао чињеницу да наша земља није увела санкције Руској Федерацији, и да је то издваја од свих других земаља у региону, те да је могућност за сарадњу између српског и руског народа, самим тим, још делотворнија.
Такође, говорио је о многобројним могућностима остваривања пројеката у сфери медиа, образовања, културе и историје, подсетивши на прву руско-српску Медиа школу, која је ове године реализована у Ханти-Мансијску, а чији је главни коорганизатор пројекта била управо организација ,,Србија за младе“.
Велики значај у остваривању билатералних односа у омладинским политикама допринело је и учешће једине представнице Републике Српске, Маје Видовић, председнице Клуба историчара ,,Посавина“.
,,Овај Форум пружио је јединствену прилику да разговарамо о будућности младих и могућностима за сарадњу на глобалном нивоу. Теме које су доминирале Форумом укључивале су важност образовања, иновација и унапређења вјештина младих, како би они могли активно допринијети развоју својих заједница. Сви смо заједнички радили на проналажењу одрживих рјешења за изазове са којима се суочавају млади у савременом друштву“, истиче Видовићева.
Ђина Весић, директорица Издаваштва ,,Битије“ и секретар Националног комитета овогодишњег Светског омладинског фестивала у Сочију наводи: ,,Чињеница да се ове године, по званичним подацима, пријавило преко седам хиљада људи из 165 земаља, говори о широко распрострањеној свести значаја грађења мултиполарног света, чији је главни творац управо Руска Федерација. С тим у вези, што се тиче српско-руских односа, који трају већ вековима, добро је познато да наша земља није увела санкције Русији, и да то верујем, никада неће урадити, пре свега зато што српски народ зна да је један од најискренијих пријатеља нашој земљи управо Руска федерација.“
Студенткиња политичких наука и новинар јуниор, Анастасија Спасић, осврнула се на важност Форума, као посебне шансе просперитета младих: ,,Форум ,Евроазија Глобал’ важан је за мене из више разлога. Као младој особи из Србије, пружио ми је јединствену прилику да упознам различите културе и традиције, што обогаћује моје разумевање света. Учествовање у оваквом Форуму омогућило ми је да се повежем с вршњацима из других земаља, разменим идеје и искуства, што је кључно за лични и професионални развој.
За друге младе људе из Србије, Форум може бити инспирација. Омогућава им да истраже своје таленте, прошире хоризонте и можда пронађу нове путеве за каријеру у уметности, науци или предузетништву. У свету који се брзо мења, овакви догађаји отварају врата и пружају нове могућности.“
Лазар Стевановић, мастер студент Електротехничког факултета у Београду говорио је о значају Форума: ,,Значај овог Форума лежи у томе што смо имали прилику да се упознамо са људима из различитих култура и држава. Управо Србија, још од оснивања Покрета несврстаних, има велики број студената који долазе из земаља глобалног југа и које данас већински нису признале тзв. Косово. Овај Форум је такође значајан јер смо имали прилику да се повежемо са различитим пословним људима и да са њима градимо будуће пројекте. Ја сам на пример добио пословну понуду од једног представника министарства дигитализације Оренбуршке области.“
Председник Студентске Асоцијације Правног факултета у Крагујевцу, Огњен Илић, такође, сагледава своје учешће на Форуму: ,,Велика ми је част што сам баш један од осам људи који су представљали нашу земљу на Форуму ,Евроазија Глобал’ у Оренбургу. Поред тога и најпоноснији представник мог града, прве престонице модерне Србије, Крагујевца. По већ утврђеном концепту и овај Форум протекао је у најбољем могућем реду и уз велике почасти српске делегације, почев од највећег броја учесника наспрам других земаља. Оренбург остаје у лепом сећању.“
Такође, са српском делегацијом у Оренбургу све време је сарађивала и студенткиња магистарских студија грађевине, Ивана Томић, једина представница Црне Горе на Форуму: ,,Оренбург, поред титуле најсунчанијег града у Европи, после ,Евроазије Глобал’ Форума осваја титулу града творца! У том предивном граду су се овог септембра ујединили сви народи свијета, све вјере са једним истим циљем, стварање мреже младих људи читавог свијета, који ће преносити љубав, правду и истину.
У Оренбургу смо добили прилику да се упознамо са специфичном руском културом Козачког живота на границама државе, дух њихове вишевјековне борбе и безусловне жртве да се заштити граница своје земље и даље живи у том храбром народу.“
Поред наведених учесника српску делегацију чинили су Ђорђе Борисављевић и Данила Даниловић.
Међународни омладински форум ,,Евроазија Глобал“ одржава се од 2016. године уз подршку председника Владимира Путина. Генерални партнери Форума су Државна корпорација ‘Росатом’, председничка платформа ‘Русија – земља могућности’ и Мастерска управљања ‘Сенеж’. Организатори су Савезна агенција за омладину (Росмолодежь) и влада Оренбуршке области. Суорганизатор је Дирекција Светског фестивала омладине.
You must be logged in to post a comment.