Нагло отопљавање, чак до „пролећног“ 21 степена целзијуса, колико су за данас најавили метеоролози, многима може да угрози здравље, а лекари упозоравају да би због великих осцилација у спољној температури чак за трећину могло да буде више срчаних и можданих удара!
У највећем ризику су пацијенти са кардиоваскуларним болестима, код којих нагли скок артеријског крвног притиска, или проблеми са закреченим крвним судовима могу да изазову фаталне последице.
– Приликом драстичних промена температуре крвни судови се много израженије грче и опуштају што код одређеног броја људи буде окидач застоја у раду срца или мозга – каже професор др Предраг Митровић, кардиолог у Ургентном центру Клиничког центра Србије.
Наш саговорник каже да је пракса показала да се пацијенти у случају наглог отопљења жале на болове у грудима, убрзан срчани рад али и малаксалост. Све је то, у ствари, последица неприлагођености организма на промену атмосферског притиска, влажности ваздуха и температуре.
Срчани болесници кад дође до наглог отопљења осећају многобројне тегобе – замор, гушење, лупање срца, јер оно сада убрзо ради да би се што пре ослободило топлоте знојењем. Такође, долази неретко и до вртоглавице, несвестице, дезоријентације, односно нестабилности при ходу, а у најтежим случајевима и до конфузије.
Грчење и ширење крвних судова уз убрзан срчани рад потпуно „уздрмавају“ крвне судове што код пацијената који већ имају атеросклерозу може да доведе до покретања тромба.
Оболелима од атеросклерозе, високог крвног притиска и ангине пекторис, као и других кардиолошких и васкуларних обољења саветује се да редовно узимају терапију, да се не излажу напору и по могућству да не излазе из куће док се тело не аклиматизује.
– Сваки физички напор, чак и обично кретање повећава притисак на крвне судове – објашњава професор Митровић. – То пацијента излаже додатном ризику, нарочито ако је спољни атмосферски притисак висок, јер он додатно утиче на спазам или грч крвних судова.
Тегобе могу да имају и они са ниским притиском, јер он због отопљења и ширења крвних судова може додатно да се „спусти“, што у најдрастичнијим случајевима може да доведе до колапса.