Sportska redakcija Vojvođanskih vesti posetila je pripremni kamp Bokserskog saveza Vojvodine održan u Banji Koviljači. Dvadeset najboljih dečaka, koji se takmiče u katergorijama školaraca i juniora, imali su priliku da provedu 10 dana pripremajući se za takmičenja. Treninzi visokog intenziteta koje su vodili treneri Dragan Vasiljević- Durunga, Dejan Smiljanić i MarkoTubić, osmišljeni su tako da ojačaju fizičke sposobnosti budućih bokerskih šampiona.
Govoreći o osnovama i svrsi priprema, selektor ženske bokserske selekcije Srbije Marko Tubić kaže da je koncept treniga zamišljen po metodi kojom treniraju odrasli i mnogo jači i fizički izdržljiviji bokseri.
– Ustaje se ujutru u sedam sati i do pola osam je razbuđivanje nakon kojeg deca dolaze na doručak. Od 10 sati počinje prvi trening koji se uglavnom odvija napolju na terenima u okviru sportskog kompleksa. Ukoliko pada kiša, trenira se u sali koja je namenjena specijalno za boks. Period adaptacije i odmora traje nekih osam sati. Uveče je trening od 17 ili 18 časova, što zavisi od intenziteta jutarnjeg treninga. Deca ulaze u salu i rade specifične vežbe u paru i sparinge, na taj način poboljšavajući svoje tehničke i taktičke karakteristike- objašnjava Tubić.
Sportska sala koja je namenjena specijalno za boks, zaista sadrži sve što je potrebno za dobar trening. Red vreća za udaranje pored kojih su poslagane različite vrste bokserskih rukavica, te sprave za vežbanje i dva švedska kozlića, samo su neke od postojećih sprava u prostoriji. Tu su, takođe, vijače za preskakanje, tegovi i medicinske lopte sa kojima momci rade u određenom delu treninga.
Početak treninga rezervisan je za zagrevanje sportista. Nakon toga, treneri određuju parove i određene vežbe koje svaki par radi u periodu od jednog minuta, nakon čega sledi promena. Tako na primer, dok jedni preskaču švedski kozlić, drugi udaraju u džakove. Ono što jedino može da se čuje su zvuci udaranja rukavice o vreću, uzdasi boksera prilikom svakog udarca, škripa patika po parketu, kao i reči podrške i motivacije koje treneri upućuju svojim pulenima. Disciplina je izuzetno bitna, što znači da su momci veoma skoncentrisani i motivisani na svoje zadatke.
Osamnaestogodišnja bokserka Jelena Zekić bila je prisutna kao gošća i podrška svojim mlađim drugarima. Kao jedina ženska osoba u sali, Jelena je davala sve od sebe i pokazala da ovaj sport mogu podjednako i sa istim žarom da treniraju i devojke.
– Boksom se bavim četiri godine. Ove godine sam počela da se takmičim u seniorskom uzrastu. Došla sam ovde kako bih našim mlađim takmičarima pružila podršku- kaže Jelena Zekić.
Prema rečima trenera Dragan Vasiljevića jedan od talentovanijih dečaka u kampu, zove se Strahinja Karabegović. Ovaj mladi bokser ima 16 godina i dolazi iz Sombora.
– Boksom se bavim 6 godina i treniram u bokserskom klubu „Sombor“. Pripreme su protekle odlično. Jeste naporno, ali mi to moramo da izdržimo- priča Karabegović.
Imajući u vidu veoma jak intenzitet treninga, pred sam završetak se moglo doći do zaključka da momke polako stiže umor. Nakon odrađenih serija sparingovanja gde su vežbali neke taktičke i tehničke pojedinosti, došlo je vreme za poslednji deo, istezanje. Posle završenog istezanja, neophodan je bio i zajednički pozdrav koji je označio kraj treninga.
Dejan Smiljanić smatra da su pripreme protekle odlično. On kaže da je 20 najboljih dečaka iz klubova Bokserskog saveza Vojvodine došlo spremno na ovaj kamp.
-Pripreme su protekle odlično. Momci su došli spremni i odlično napreduju. Ovo jeste pripremni period, ali on zapravo predstavlja vrstu edukacije. Uvodimo ih u formu, da bi kasnije mogli da budu pravi takmičari. Dečaci rade super i saradnja je odlična – kaže Smiljanić
Bokseri su, takođe, jedan dan odvojili kako bi otišli na obližnju planinu Gučevo. Tamo ih je zatekao sneg, te su se sankali i grudvali. Po njihovim rekacijama, moglo se zaključiti da su kvalitetno proveli bazične pripreme.
Neki od ovih momaka boksovaće 18. februara u prvom kolu Regionalne lige Vojvodine u Novom Sadu. Možda će nas u skorijoj budućnosti jedan od ovih talentovanih mladih boksera učiniti ponosnim, kao što su to nekada činili bokseri bivše jugoslovenske države predvođeni Tadijom i Slobodanom Kačarem.
Za Vojvođanske vesti: Aleksandra Mišković