20. март обележавамо као Национални дан борбе против рака дојке.
Рак дојке је најчешћи злоћудни тумор и један од водећих узрока превремене смрти код жена у Србији. Статистички подаци указују да је стање алармантно. Стопа оболевања и умирања од рака дојке су у непрекидном порасту.
Према подацима којима располаже Институт за јавно здравље Србије „Др. Милан Јовановић Батут“, сваке године око 4600 жена оболи, а 1600 умре од ове болести. Једна од осам жена током свог живота оболи од рака дојке.
Код више од половине жена рак дојке се открива у одмаклој фази.
Управо због тога, обележавање Националног дана борбе против рака дојке има за циљ скретање пажње на значај раног откривања ове болести. Уколико се овај злоћудни тумор открије у раној фази, он може бити потпуно излечен.
Република Србија је у оквиру донетог „Националног програма за превенцију рака дојке“, започела програм за рано откривање рака дојке – скриниг мамографијом, који је бесплатан за све жене старости од 50. до 69. године.
Предавања, трибине и остале едукативне активности које се спроводе у оквиру кампање обележавања Националног дана борбе против рака дојке су од изузетног значаја.
Веома је важно едуковати жене за самопреглед дојке и мотивисати их да не избегавају редовне превентивне прегледе.
Ризик од рака дојке се може смањити правилном исхраном, редовном физичком активношћу, избегавањем алкохола и дувана, обавезним одласком на превентивни преглед и одазивањем на скрининг мамографију.
Извори: skriningsrbija.rs; zdravlje.org.rs