Начелник Градске управе за саобраћај и путеве Ђорђе Басарић присуствовао је стручном скупу „Наставник као утицајни фактор на безбедност деце у саобраћају“ и „Учитељ као утицајни фактор на безбедност деце у саобраћају“ који организује Центар за унапређење безбедности саобраћаја и компанија „Andzor engineering“ уз финансијску подршку Савета за координацију послова безбедности саобраћаја на путевима на територији Града Новог Сада. Скупови су акредитовани од стране Завода за унапређење образовања и васпитања Републике Србије и намењени су учитељима и наставницима запосленим у школама на територији Града Новог Сада.
– Савет за координацију послова безбедности саобраћаја у циљу унапређења безбедности саобраћаја у Новом Саду, донео је програм за 2017. годину у којем је програм едукације како деце, тако и њихових едукатора, учитеља и наставника веома заступљен. Почетком октобра почела је обука школске деце од првог до четвртог разреда на Новосадском сајму, са преко 16.000 ђака са територије општине Нови Сад, да би потом прешли и на едукације учитеља и наставника. Истраживања су показала да веома велики број деце страда у узрасту од девет година, и то није случајно јер тада самостално крећу у школу. Само квалитетном едукацијом можемо допринети решавању овог проблема и управо је зато веома важно да у њу буду укључени учитељи и наставници – рекао је Ђорђе Басарић.
Начелница Градске управе за образовање Лидија Томаш је истакла да је стручно усавршавање наставника и учитеља веома битно у процесу унапређења наставе.
– Градска управа за образовање подржава овакве обуке које имају за циљ подизање свести о безбедности наших најмлађих у саобраћају, а перманентене едукације деце млађег узраста доприносе унапређењу саобраћајне културе и безбедности у саобраћају – рекла је Лидија Томаш.
Директор Департмана за саобраћај Факултета техничких наука проф. др Драган Јовановић је рекао да је још од седамдесетих година прошлог века један од најважнијих задатака у оквиру друштвене заједнице безбедност деце у саобраћају.
-Овај задатак је још изазовнији и сложенији данас и неопходно је учешће свих субјеката друштвене заједнице како би се тај циљ и остварио. Учитељи и наставници су свакако најбитнији у преношењу знања код деце о саобраћају, а циљ ових стручних скупова јесте усвајање нових знања и метода у предавању који могу допринети повећању безбедности деце у саобраћају – рекао је Драган Јовановић.