Мултимедијална апликација „Водич кроз јеврејско историјско наслеђе Новог Сада“ свечано је представљена у недељу 1. септембра, у сали на првом спрату Јеврејске општине Нови Сад, поводом обележавања Европског дана јеврејске културе.
Уводну реч је одржала и све присутне поздравила Eдита Јанков. Сазнајемо да се Европски дан јеврејске културе слави од 1999. године, по први пут у Француској, а затим је прихваћен у већини земаља широм Европе, па тако и у Србији. Првог викенда у септембру се одржавају изложбе, концерти, предавања и на тај начин се промовише јеврејска културна баштина, а такође и поштовање различитости. Ове године главна тема је иновација. Поред самих учесника у пројекту, посебна захвалност Јеврејске општине за подршку припада Градској управи за културу Новог Сада и Далибору Рожићу, члану Градског већа за културу.
Ивана Нешков-Репић, историчарка уметности и помоћник директора Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада наводи да дигитализација има за крајњи циљ видљивост и доступност, као и презантацију културног наслеђа. Објашњава да ова двојезична мобилна апликација као садржај има текстове, фотографије и аудио записе. Потпуно је бесплатна и захтева једино коришћење „паметног телефона“. Корисник преузимањем апликацију трајно чува на телефону и увек може да се враћа на њу. Садржај обухвата оно најзначајније из јеврејске културне баштине, објекте, личности и споменике. У реализацији пројекта учествовали су Јеврејска општина на челу са председником Мирком Адамом, а уз иницијативу госпође Едите Јанков и фирме Oroundo Mobile из Беча коју заступа Горан Гајић. „Циљ овог пројекта је да се грађани Новог Сада и туристи кроз један иновативни приступ упознају са културним наслеђем Јевреја у Новом Саду, а самим ти и са културним наслеђем нашег града“, каже Ивана.
Садржај апликације у виду двослојног текста написала је историчарка Олга Андраши. Њен задатак није био нимало лак. Осим основних информација о објекту она се потрудила да корисника упозна и са неким аспектима, сегментима, деловима живота и културе Јевреја, нарочито Јевреја Новог Сада. Обухваћено је десет објеката којима је представљен историјат Јевреја у Новом Саду од настанка, односно од краја 17 века, па до уништења у Холокаусту, рацијама и страдањима у логорима.
Горан Гајић, директор фирме Oroundo Mobile је посетиоцима практично представио апликацију. Због препознавања локације по ГПС-у овога пута одмах се отвара Јеврејска општина, а по жељи се могу отворити и преузети и други садржаји, на енглеском или српском језику. Направљен је такав формат да буде довољно интересантан корисницима, и да пружи основне информације и мапу како доћи до одређеног споменика.
Након музичког дела у ком је кларинет свирао академски музичар и професор Леон Кајон, Габријела Хајзер је отворила изложбу „Идентитети“ у ком је своје колаже изложила Цецилија Хајзлер, а скулптуре и цртеже Ирма Микеш, а затим су присутни могли да се почасте на коктелу.
За Војвођанске текст и фотографије: Ивана В.
You must be logged in to post a comment.