Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, комесар за избеглице и миграције Републике Србије Владимир Цуцић, гувернер Банке за развој Савета Европе Ролф Венцел, шеф Сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Србији Ингве Енгстром и директор Јединицe за управљање пројектима у јавном сектору Душан Ковачевић обишли су локацију у Футогу на којој се граде 152 стамбене јединице за избеглице из БиХ и Хрватске које имају пребивалиште на територији Града Новог Сада. Станови се граде у оквиру потпројекта 8 Регионалног стамбеног програма (РСП). To je зajeднички, вишeгoдишњи прoгрaм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, кojи имa зa циљ дa oбeзбeди трajнa стaмбeнa рeшeњa зa нajугрoжeниjе избeгличке пoрoдице у ове четири земље. Финансијска средства за изградњу делом су обезбеђена из донаторског Фонда РСП, у којем је највећи донатор Европска унија, док је земљиште и пратећу инфраструктуру обезбедио Град Нови Сад.
– Захваљујем људима из Банке за развој Савета Европе што су препознали важност и подржали решавање, нажалост, хроничних проблема везаних за избегло становништво са простора бивше Југославије. Нови Сад је можда примио и највећи број избеглица са простора БиХ и Хрватске по глави становника. Раније није било слуха у Граду Новом Саду за овај пројекат, али онда сам одржао састанак са господином Цуцићем, па је данас наш град лидер у Србији на том пољу. Највећи објекат у Ветернику усељен је прошле године, станови у Футогу на лето ће бити завршени, а усељење будућих корисника очекујемо негде на јесен. Ове године објекти ће се градити на још једној локацији у Ветернику, и са тим ће бити укупно 552 стана за избеглице. Захваљујем се нашим партнерима из Европске уније, Ингве Енгстром и ја смо разговарали раније данас о темама као што су заштита животне средине и Европска престоница културе и изаћи ћемо са много добрих пројеката за Нови Сад – рекао је градоначелник Вучевић.
Гувернер Банке за развој Савета Европе Ролф Венцел изразио је задовољство што се рокови изградње станова поштују упркос епидемији која је многе ствари успорила.
– Свесни смо и других потреба у Србији. Јуче сам са председником Србије и министрима разговарао о томе да Банка за развој Савета Европе подржи реконструкцију и изградњу нових болница на територији целе земље, а намера нам је да наставимо са реализацијом пројеката у социјалном становању. Јако је важна снажна локална подршка и политичка посвећеност, а то је случај и са градоначелником Новог Сада и са Владом Србије и због тога сам сигуран да ће сви заједнички пројекти дати добре резултате – истакао је Венцел.
Шеф Сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Србији Ингве Енгстром нагласио је да је потребно на конкретан начин помоћи избеглицама са ратних подручја да поново стану на своје ноге, и да искуства из рата остану иза њих.
– То је битно и на путу Србије у Европску унију. Са градоначелником сам разговарао како да на основу зелене агенде допринесемо заштити животне средине и створимо радна места, јер то су кључни циљеви ЕУ – нагласио је Енгстром.
Комесар за избеглице и миграције Владимир Цуцић захвалио се свима који су разумели важност, како је рекао, да се реше питања малог, обичног човека који ни за шта није крив.
– Хвала свим партнерима, а посебно градоначелнику Вучевићу са којим сам се за пола сата договорио, док сам раније осам година безуспешно покушавао. Овакви пројекти реализују се у 126 општина у Србији и то нас обавезује да наставимо даље, мислећи притом, пре свих на 10 хиљада суграђана који су дошли са Косова и Метохије, а који нису обухваћени овим програмом. Србија покушава да дође до решења и за њих – закључио је Цуцић.
РСП се спроводи уз подршку ОЕБС-а и УНХЦР-а, а финансиран је првенствено донаторским средствима, и то Европске уније, која је и највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Италије, Швајцарске, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке. Фондом РСП управља Банка за развој Савета Европе.