Žetva soje, koja je u toku, previđa otkupnu cenu od 37 dinara za kilogram, koliko je bilo i prošle godine. Ova uljarica je već požnjevena na trećini površina. U zavisnosti od regiona i sorte, prinosi su različiti i kreću se od dva do više od četri tone po hektaru.
Prema podacima Udruženja Žita Srbije u prolećnoj setvi soja je zauzela 220.000 hektara. Prošle godine smo je imali na 230.000 hektara, a domaći prosečan prinos je bio 3,5 tone po hektaru.
Direktor Žita Srbije Vukosav Saković kaže da je rano govoriti o tome da li će očekivani prosečan prinos biti kao i prošle žetve, ali navodi da je soja dobro rodila i da joj toplotni talas, koji se ogledao u velikim vrućinama, nije naudio u velikoj meri.
Ove godine bi trebalo da imamo o, što je duplo više od domaćih potreba.
– Od prošlogodišnje žetve ostalo nam je neprodato oko 240.000 tona, a u ovoj ekonomskoj godini, koja se završava 30. septembra, izvezli smo svega 228.000 tona. Na slabije trgovanje sojom uticala je mala cena te uljarice na inotrižištu, pa je to verovatno razlog što naši ratari nisu soju prodavali već čuvali, očekujući da poskupi – rekao je Saković.
Dodao je da se cena “vrti” oko 30 dinara i da ne očekuje da kilogram te uljarice bude znatno skuplji.
Ratarima razmišljaju drugačije i kažu da bi kilogram nove uljarice trebalo da košta bar 45 dinara
– Soja je pre žege dobro izgledala, ali su je visoke dnevne temperature spržile. Izgubila je vlagu, pa su i prinosi slabiji, i to je jedan od razloga zašto treba da se plati više od 37 dinara – smatra ratar iz Kovina Jadran Anđelković.
Naveo je da su poljoprivrednici u Banatu ove godine posejali više soje nego suncokreta baš iz razloga što soju mogu da čuvaju.
– Zato ćemo sada predati samo količine dovoljne da podmirimo troškove, a ostalo ostaviti u silose i prodati kada nam to bude odgovaralo – dodao je Anđelković.
Prinos kukuruza i iznad osam tona po hektaru
Počela je i berba ranih sorti kukuruza. Prema podacima Udruženja Žita Srbije, prinosi se kreću od šest tona po hektaru do čak 14.
Saković kaže da je moguće da očekivani prosečni prinos kukuruza bude i iznad osam tona po hektaru.
– Naša zemlja je veliki izvoznik kukuruza. Do sada podaci Žita Srbije ukazuju na to da smo na inotržište u ovoj ekonomskoj godini prodali 2,7 miliona tona kukuruza. Dogodine se predviđa da će izvoz ka stranim kupcima preći tri miliona tona – istakao je Saković.
Navodi da smo novog kukuruza već prodali 600.000 tona, što smatra dobrim pokazateljem iz kojeg se vidi da su domaći ratari naučili da trguju tom ratarskom kulturom.
Izvor: Dnevnik