Mediji pasivno posmatraju osobe sa hendikepom i predstavljaju ih kao heroje ili kao žrtve, rečeno je danas na radionicama koje je organizovalo Udruženje studenata sa hendikepom iz Beograda.
Udruženje studenata sa hendikepom u saradnji sa Forumom mladih sa invaliditetom, organizovalo je danas u prostorijama Centra za omladinski rad u Novom Sadu, predavanje o digitalnoj i medijskoj pismenosti mladih sa hendikepom. Uz to, održana je i radionica za predstavnike medija.
Izvršni direktor Udruženja studenata sa hendikepom(USH) Milan Janković rekao je da mediji najčešće greše kada se ne obraćaju osobi sa hendikepom ili kada previše hvale, odnosno sažaljevaju.
-Kada imate neko izveštavanje o osobi sa hendikepom pitate veliki broj drugih osoba pa tek na kraju tu osobu, koja se uklapa u priču koju su drugi prethodno stvorili. Ono što još smatramo neadekvatnim je preterana herojizacija ili viktimizacija. Ako herojizujemo osobu sa hendikepom kada uradi neku običnu stvar, potvrđujemo da nismo predvideli da je osoba sposobna za to. Recimo, svi su isticali Stivena Hopkinga zbog njegovog hendikepa, a ne zbog naučnih otkrića- objašnjava Janković.
Naš sagovornik dodaje da je primetno da kao društvo pokušavamo da pratimo domete razvijenijih sredina. To uglavnom rezultira time da imamo fenomenalne zakone, ali je njihovo sprovođenje minimalno. Kao primer loše prakse navodi problem zapošljavanja osoba sa hendikepom.
-S jedne strane ima previše barijera, a sa druge strane na nivou države imamo mnogo dokumenata i zakona koji ukazuju da država pruža podršku. Nažalost, ljudi sa nedovoljno znanja sprovode te zakone i ono što je njihov privatan stav primenjuju u implementaciji. Imamo situaciju da poslodavci radije plaćaju „penale“, nego što zapošljavaju osobe sa hendikepom. Oni ne znaju da ako ostvare subvencije za zapošljavanje osoba sa hendikepom, dobiće jednaku produktivnost i prihode kao od svake druge osobe- kaže Janković.
Na interaktivnoj radionici za medije predstavljeni su modeli ophođenja prema osobama sa hendikepom. Istaknut je značaj socijalnog modela i upotrebe pravilne terminologije, koja je u skladu sa ljudskim pravima.
-Pravilo koje stalno ističemo je da uvek pitate. Ne treba da postoji bojazan od interakcije sa osobama sa hendikepom. Trebalo bi da akcenat uvek bude na osobi, a ne na njenom hendikepu. Strpljenje, poštovanje i uvažavanje je neophodno u komunikaciji- rekla je koordinatorka razvojnih programa USH Marina Lukić.
Na radionici je zaključeno da je uloga medija veoma značajna u edukaciji širokih masa. Stoga, edukovanje novinara je korak ka stvaranju bolje slike u društvu o osobama sa hendikepom.
Što se tiče odziva medija, organizatori kažu da uvek može bolje. Ipak, zadovoljni su jer je svaki medij jedan stepenik napred ka promenama.