Министар одбране Александар Вулин каже да не разуме шта је лоше у изјави патрјарха иринеја да су Српкиње дужне да рађају, па је постао предмет напада.
Патријарх је, каже Вулин, духовни отац целе нације и рекао је оно што сматра најбољим за нас.
„Не разумем шта је лоше у изјави патријарха српског Иринеја да су Српкиње дужне да рађају, па је постао предмет напада ако констатантно причамо о популациној политици, демографији земље и о томе да нас нема довољно“, рекао је Вулин за Телеграф.
Вулин очекује да ће Министарство рада врло брзо донети Закон о финансијској подршци породица са децом којим ће се, између осталог, регулисати новчана помоћ за родитеље за прво дете, друго, треће и додаје да ће бити значајних повећања и иновација.
„Очекујемо да ће то дати резултате“, рекао је Вулин, али не сматра да су „само новац и стимулација у питању“.
Да је само то, Шведска би, каже Вулин, била најмногољуднија земља на свету, а та земља има демографски проблем и увози људе.
„Морате имати друштво у којем је рађање подигнуто на виши ниво. То говори да је породица постала све лабавија, говори да се све лакше одлучујемо да не будемо заједно, да не дајемо до краја онај максимум да останемо заједно. Има ту много ствари о којима треба размишљати и говорити, а то је нешто што мора да ради цело друштво, неће то решити ниједна популациона мера“, оценио је Вулин.
На питање хоће ли жене морати у војску или не, Вулин објашњава да је то класична замена теза.
„Ја нисам случајно покренуо ту тему. Ми смо укинули обавезно служење војног рока, а урадили смо и оно што нико није урадио…. Свака земља у свету се труди да прошири праву професионалону армију, и што више цивила упозна са елементарним, војним знањем, цивилном заштитом. Ми смо укинули цивилну обуку. Нормално, свака професионална војска треба да издржи први удар, али ко ће да дође после првог удара“, каже Вулин.
Наводи да се све велике моћне земље – Русија, Америка труде да поделе то велико знање са цивилима.
„Шта је лоше у томе да научимо да ставимо први завој, шта је лоше да знамо ако се сруши зграда шта треба радити…“, истиче он.
Додаје да је највеће достигнуће мушко-женске равноправности јесте да жене служе војску, те да су боркиње стално говориле да је војска исувише затворена институција, да нема довољно жена у војсци, да је то ексклузивно мушки клуб и да се то мора променити.
„Оног секунда када смо рекли да ће бити, рекли су „е неће ваљда жене“. Јесмо ли родно равноправни или нисмо? Ако јесмо онда свако има обавезу да се приреми за одбрану земље. Наравно да неће служити војску, може је само служити добровољно и мушкарци и жене“, рекао је Вулин.
Кроз разне модалитете ћемо обучити што више људи и то неће бити обука за жене већ обука за становништво, за људе који живе у Србији.