Kompanija „Algo Tehnology“ iz Topole dobitnik je nagrade za investiciju godine u Srbiji „Aurea 2018“, koju je desetu godinu zaredom dodelio poslovni portal „eKapija“. Nagradu je laureatu na svečanosti u beogradskom Aeroklubu uručio savetnik predsednika Privredne komore Srbije, Mihailo Vesović.
„Algo Tehnology“ osvojio je tehnološki postupak ekstrakcije braon morske alge, koji se razlikuje od poznatih postupaka u svetu, a rezultirao je proizvodnjom preparata koji su našli svoje mesto u poljoprivredi kao biostimulanti i fermentori, kao i u ekologiji kao fermentori za popravljanje kvaliteta voda, sanaciju kanala i deponija, te sredstvo za gašenje požara. Kapaciteti pogona u Pranjanima kod Čačka su 5 tona na čas. Prošla, 2017. bila je prva godina za kompaniju na tržištu, a u istraživanja, proizvodnju i Razvojnu laboratoriju dosad je uloženo oko 1,2 mil EUR.
– Neizmerno mi je drago da je prepoznat naš doprinos razvoju modernih i savremenih dostignuća u oblasti poljoprivrede i ekologije, i ovo prestižno priznanje će svakako biti inspiracija i motor za naš dalji razvoj i napredak. Proizvodi na bazi braon morske alge našli su svoju primenu na farmama u Srbiji, dok smo početkom godine osnovali i firmu u Makedoniji. Prodaja je krenula i na tom tržištu, a do maja bi trebalo da započnemo i izvoz u Kinu – rekao je Željko Pantić, jedan od osnivača „Algo Tehnology“.
Osim glavne nagrade, „eKapija“ je dodelila i 3 specijalna priznanja. Čast da ponese priznanje za inovativnost imala je mlada kompanija „3F-Fit Fabricando Faber“ za MOTIMOVE uređaj namenjen asistenciji pokreta osoba sa hendikepom. Priznanje za društvenu korisnost pripalo je dvema kompanijama: „Lafarge BFC“ za jedinstveni koncept gradnje Lafarge kuća i kompaniji WIG, koja je razvila automatizovani sistem za pripremu slanih rastvora za efikasno ispunjavanje naftnih bušotina nakon eksploatacije. Po prvi put ove godine dodeljeno je i specijalno priznanje za tržišni potencijal, a ponela ga je startap kompanija „Playerhunter“ za istoimenu društvenu mrežu za sportiste.
Osim nagrađenih investicija u finale ovogodišnjeg izbora za nagradu „Aurea“ plasirala su se još tri projekata: priprodna kozmetika KOOZMETIK, „Solagro“ – interaktivne reciklažne prese i „Ekofungi „- mešavina dehidratisanog organskog povrća.
Urednica „eKapije“, Milica Milosavljević, istakla je da rast broja prijavljenih projekata na konkursu za nagradu iz godine u godinu postaje tradicija.
– I u jubilarnoj, desetoj godini dodele priznanja „Aurea“, broj prijavljenih učesnika još jednom je pokazao da je inovativnost ključni sastojak koji domaćoj privredi daje ubrzanje. Raznovrsnost projekata koji su konkurisali dokazuje da su inovacije potrebne svakom sektoru – bez obzira na to da li gradite, proizvodite kozmetiku ili tragate za novim medicinskim rešenjima. Čestitam ovogodišnjim laureatima, kao i svim finalistima, i želim im još mnogo uspešnih godina.
O dobitniku glavne nagrade „Aurea 2018“ i nosiocima specijalnih priznanja odlučivao je šestočlani žiri, a svoj glas dali su i čitaoci portala ekapija.com i aurea.rs. Uslov za učešće na konkursu bio je da su projekti realizovani tokom prethodne kalendarske godine i da ispunjavaju tri kriterijuma: inovativnost, društvena korisnost i finansijskipotencijal.
Strateški partner „eKapije“ na dodeli nagrada „Aurea 2018“ je osiguravajuća kuća „Coface“, dok je partner projekta kompanija „Global IT Factory“.
Dodeli nagrada „Aurea 2018“ u beogradskom Aeroklubu prisustvovali su mnogobrojni predstavnici diplomatskog kora, poslovne zajednice i medija.
Nagradu „Aurea“ poslovni portal „eKapija“ dodeljuje u okviru svog opredeljenja ka društveno odgovornom poslovanju, bez finansijskog interesa, sa namerom da promoviše i podrži projekte značajne za održiv razvoj srpske privrede. Direktna korist dobitnicima, ali i svim investicijama koje ulaze u uži izbor za nagradu je promocija, što se dalje materijalizuje kroz bolju vidljivost kod investitora, lakšu komunikaciju sa medijima, bankama, državnom upravom i drugim potencijalnim partnerima. Inicijativa eKapije da nagradom „Aurea“ podrži projekte dobre za održiv razvoj srpske privrede, rezultirala je od 2009. godine širokom medijskom promocijom za oko 80 inovatinih kompanija i pojedinaca.
O laureatu nagrade „Aurea 2018„
Kompanija „Algo Tehnology“ iz Topole osvojila je tehnološki postupak ekstrakcije braon morske alge (Ascophillum nodosum), bez upotrebe velikih količina energije i skupih hemijskih procesa.
U osnovi ekološki postupak ekstrakcije (vrši se primenom talasa različite frekfencije, bez termičke obrade, čime se u potpunosti zadržavaju sve aktivne i hranljive materije braon morske alge), koji se razlikuje od poznatih postupaka u svetu, rezultirao je proizvodnjom preparata koji su našli svoje mesto u poljoprivredi kao biostimulanti i fermentori, kao i u ekologiji kao fermentori za popravljanje kvaliteta voda, sanaciju kanala i deponija, te sredstvo za gašenje požara. Inovativnim rešenjima uspeli su da pojednostave, ali i pojeftine ceo postupak, čime su 30-40% konkurentniji u ceni finalnih proizvoda u odnosu na ostale proizvođače.
Tehnologija je razvijana nekoliko godina, firma je zvanično osnovana 2016, dok je 2017. bila prva godina na tržištu.
Kapaciteti pogona u Pranjanima kod Čačka su 5 tona na čas i zasada imaju 5 proizvoda u proizvodnoj liniji: 3 iz oblasti poljoprivrede i 2 iz ekologije. Tokom prošle godine na srpskom tržištu prodati su preparati u vrednosti od 200.000 EUR, dok u 2018. „Algo Tehnology“ očekuje da barem duplira ovaj rezultat.
U januaru 2018. otvorena je i firma u Makedoniji, gde je sada već krenula prodaja, a ugovoren je i izvoz u Kinu, koji bi trebalo da krene do maja.
U istraživanja, proizvodnju i Razvojnu laboratoriju kompanija je dosad uložila oko 1,2 mil EUR.
Staništa braon morskih algi, inače, nalaze se u okeanima na mestima gde se sudaraju tople i hladne morske struje. Ima ih duž cele Golfske struje, ali i oko Novog Zelanda i Australije i ne mogu se proizvesti u veštačkim uslovima. Algo Tehnology ih kao sirovinu uvozi iz Irske i Norveške, od direktnih proizvođača. Braon morska alga ima vrlo široku primenu, sa gotovo neiscrpnom sirovinskom bazom, a koristi se i u industriji kozmetike, farmaciji, poljoprivredi, prehrambenoj industriji…