Председник Србије Александар Вучић је говорио за РТС о важним државним питањима, међу којима су били београдски избори, однос са СПЦ, Космет, Аеродром „Никола Тесла“.
Први на листи СНС за Београд биће директор „Тиршове“, проф. др Зоран Радојичић, каже Вучић и додаје да ће избори бити одржани 4. или 11. марта. Од посете јапанског премијера председник очекује значајне инвестиције и увећање трговинске размене. Погодиле су ме речи митрополита Амфилохија, али нећу да делим српски народ, поручио је Вучић.
Александар Вучић је, у интевјуу за РТС, рекао да од посете премијера Јапана Шинзо Абеа очекује значајније инвестиције, увећање трговинске размене која је, каже, пре неколико година била готово непостојећа – око 10, 20 милиона евра. Додаје да увек има трему пред долазак неког државника.
„И када слушамо химне да не погрешите нешто у протоколу, да гост иде са десне стране, да се са праве стране окренете, да нигде своју земљу не обрукате, а да не причам о ономе што је садржајније од форме, а то су суштински разговори“, истакао је Вучић.
Сматра да је Абе веома одговоран човек који води земљу веома одговорних људи.
„Био сам у Јапану и видео сам колико су вредни, они ће овде слати своје стручњаке“, напоменуо је Вучић додајући да ће се делегација Јапана током турнеје најдуже задржати у Србији.
„Ми смо једина земља у региону у коју долазе и људи у Србији треба да буду поносни на своју земљу“, истакао је Вучић.
Београдски избори 4. или 11. марта
Када је реч о изборима у Београду, Вучић је рекао да ће избори бити расписани сутра или прекосутра, а биће одржани 4. или 11. марта. Председник напомиње да су сви на Председништву СНС били за парламентарне изборе.
„Када сам рекао да је важно да имамо поштен однос према држави него према партији, зато су људи, знајући да немам неки јачи аргумент, ипак гласали да се иде само на београдске изборе“, рекао је председник.
Вучић је истакао да листа за Београд неће бити страначка листа.
„У првих 20 или 25 мислим да има три члана СНС-а“, рекао је председник Србије.
„То неће бити листа СНС јер нигде неће писати СНС, то није ни листа наших пријатеља са којима сарађујемо. Ово није листа политичких странака, али ћемо сви да подржимо ту листу“, рекао је Вучић.
Истакао је да ће се на изборима за Београд водити „борба између прошлости, оних који су обављали пљачкашке приватизације“ и оних који су Београд развили. Сматра да су Синиша Мали, Горан Весић, Андреја Младеновић веома успешни људи и напомиње да се поноси њиховим резултатима.
„Мислим да је Мали показао изванредне способности. Он је смањио обавезе Града Београда за 500 милиона евра, показао како брзо може да се проведе фискална консолидација“, додао је Вучић.
Одговарајући на питање да ли ће Мали имати неку другу функцију, председник је рекао да сматра да „Мали има неке друге амбиције, али да ће увек помоћи својим грађанима“.
„Радиће нешто много одговорније, радиће у Београду али то нема везе са тим да ли ће радити у Скупштини“, рекао је Вучић. Додао је да људи раде за СНС зато што воле странку, воле Београд и Србију.
„Зато што виде да је СНС више од странке која се бори да уђе у предузеће из које ће да узима паре. То СНС не ради, то се никада није догодило“, навео је Вучић.
Интереси Србије и Београда на првом месту
Нагласио је да незапосленост у Србији пада, а да је остварен највећи пад висине јавног дуга у Европи, после Ирске – 57,9 одсто на данашњи дан.
„Онда дођете до тога да у Београду 13 одсто гласова добије господин Прелетачевић. То је нама упозорење, да морамо још више да бринемо о људима. У том смислу ме брине. Мислим да показујем колико ми је стало да учинимо добре ствари“, рекао је Вучић.
Истакао је да пред ове изборе није питање нестраначка листа, већ стављање Београда и Србије на прво место, без партнерских интереса.
„Ми се сви сад боримо за гласове и ја очекујем и надам се, кренули смо у кампању са 34 и 35 одсто, данас је то више. Покушаћемо да сами освојимо већину“, рекао је Вучић.
Упитан о могућим коалицијама, рекао је да је то питање за после избора.
„Боље је да будемо у опозицији него да правимо труле компромисе“, додао је Вучић.
Погодиле су ме речи митрополита Амфилохија
Коментаришући изјаву митрополита Амфилохија о КиМ када је рекао да политика председника Србије „води издаји Косова и Метохије“, Вучић је рекао да су га речи митрополита погодиле и да је био на ивици да заплаче.
„Погодило ме лично зато што милим да нисам то заслужио. Пошто нисам на време чуо изјаву патријарха у Бањалуци мислим да сам био на ивици и сузу да пустим, да заплачем. Не желим да сакријем колико су ме те речи погодиле, али ја не могу да сакријем, ја сам обичан човек. Све што изговарају политички противници ја се томе смејем, али ме ово лично погодило“, рекао је председник Вучић.
Додаје да је најбољи коментар на Амфилохијеву изјаву дао патријарх српски Иринеј коме веома захваљује због тога.
„Није ме погодио Апел који потписују Ковић, онај из Двери што бије жене Обрадовић, Маршићанин, онај што би да укине Дарвина. Погодиле су ме речи митрополита Амфилохија, погодиле су ме речи владике Теодосија уколико је потписао, он зна колико је ко урадио за КиМ“, рекао је Вучић.
„Владику Теодосија питам колико је неко помогао српској цркви и КиМ као онај коме је он име хвалио, а зове са Александар Вучић?“, рекао је председник.
Каже да су у Србији изгледа највећи родољуби они који су успели да изгубе Црну Гору, они у чије је време проглашена независност Косова, они дежурни родољуби који су спремни да гину да буду богатији.
„Ја нисам спреман да гинемо. Ја нисам плашљив, али нећу да бринем, не само за будућност Данила, Милице и Вукана и ваше деце тако што ћу да кажем иди да ратују, хоћу да им сачувам мир и будућност“, рекао је Вучић.
Нећу да одговарам митрополиту Амфилохију, јер ја нећу да одговарам СПЦ, нећу јер то није добро за народ, нећу да делим народ, рекао је Вучић. Додаје да је имао више састанака са патријархом Иринејем за ког каже да је озбиљан човек.
Одговарајући на питање о улози цркве у друштву, Вучић је рекао:
„Није моје да коментаришем улогу цркве, али желимо да им чујемо мишљење с времена на време“.
Јунак је онај који чува српске главе на КиМ
Александар Вучић је истакао да у последњих пет година није било ниједно етнички мотивисано убиство Србина на Косову и Метохији, од Бриселског споразума.
„Јунак је онај који чува српске главе на Косову и Метохији, ко се борио за Богдана Митровића. Знате колико би био држан да Србија није јака? Четири године“, рекао је Вучић.
Последње четири године су једине четири године када није смањен број Срба на КиМ. Зар то није резултат, упитао је Вучић. Навео је да је влада много урадила за српске манастире на КиМ и показао фотографије обновљених манастира. Председник истиче да жели да се реши проблем Косова, али додаје да зна колико су му мале шансе.
„Хоћу да наша деца имају будућност јер хоћу да се посвете расту а не мржњи, да се посвете дигитализацији“, рекао је Вучић.
Одговарајући на питање да ли је решење питања КиМ могуће у оквиру српског Устава, Вучић је рекао да се „плаши решење није могуће“.
„Поставља се питање да ли имамо снаге да говоримо истину сами са собоом и да заштитимо оно што имамо, али да се не правимо да све на свету припада нама. Да ли ћемо имати довољно снаге, плашим се да нећемо“, рекао је председник Србије.
Немам састанак са Трампом у Давосу
Председник је рекао да ће на Светски економски форуму у Давосу ићи заједно са премијерком Аном Брнабић. Упитан да ли ће искористити прилику и током боравка у Давосу разговарати са америчким председником, Вучић је рекао да нема договорен састанак са Доналдом Трампом и додао да се у мају или јуну очекује долазак председника Француске Емануела Макрона у Београд.
„Немам уговорен састанак с Трампом, не могу да се гурам да дођем у ту прилику, па ни у Давосу. То је, иначе, добро место јер се сретнете са стотину државника, за шта вам је потребно годину или две у другим околностима“, навео је Вучић.
Упитан може ли се назрети какву поруку Трамп има за регион, Вучић је рекао да се политика САД у том смислу није битно променила, те да ми њима нисмо најзанимљивија тема.
„Чини ми се да постајемо нешто важнији“, приметио је.
„Не бих да коментаришем да ли је то добро или лоше“, рекао је Вучић те додао да и даље има важних питања о којима нам се ставови разликују, али и да морамо да разговарамо без обзира на то што неке ствари видимо другачије.
На питање хоће ли и какав утицај имати Брајан Хојт Ји као амбасадор САД у БиХ, Вучић је рекао да нема потврду вести да ће он бити амбасадор, а, како је приметио, нешто је боље обавештен него новинари.
Харченко у Београду – ‘очигледна порука’
О могућем доласку Александра Боцана Харченка за амбасадора у Србију, Вучић је рекао да је то вероватно и да је свакако реч о дипломати који важи за најбољег познаваоца региона и експерта за решавање проблема.
„Он је истакнут, оштар, снажан дипломата, рекао бих, један од руских дипломатских специјалаца“, рекао је Вучић.
На питање каква би порука била тиме послата одговорио је да је „сасвим очигледна“, а на питање да ли је с руским председником Владимиром Путином разговарао о статусу Српско-руског хуманитарног центра у Нишу, Вучић је одговорио да не може да износи у јавност оно о чему се разговарало у четири ока.
Са свима су нам потребни добри односи
Имамо приоритете а то је да Србију постављамо као независну и суверену земљу, која чува односе са Русијом, Кином, САД, рекао је Александар Вучић. Са свима су нам потребни добри односи, додао је Вучић и навео да је, на пример, унапређена сарадња и трговинска размена са Румунијом. Са Мађарском имамо изванредне политичке односе, рекао је Вучић и навео да је у то много уложио, као и председник и премијер Мађарске. Такође, навео је одличне односе са Грчком и Бугарском и додао да ускоро одлази у посету Бугарској.
Упитан о сарадњи са Црном Гором, Вучић је рекао да су односи пристојни.
„Дали смо новац за обнову Српске куће. Тешка је ситуација за српске странке у Црној Гори, ми имамо конкретне односе са властима у Црној Гори“, рекао је Вучић.
Преседник је рекао да је Србији веома стало до добрих односа са Хрватском.
„Лично сам уложио огроман напор у то, као што сам уложио огроман напор у односе са БиХ и не сматрам да се једнако вратило са друге стране. Ако неко мисли да је могуће Србију да понижавате, могу само да слегнем раменима и да се осмехнем. То више није могуће“, рекао је Вучић.
Председник је рекао да би желео да се ускоро види са председницом Хрватске Колиндом Грабар Китаровић.
„Нису економски односи лоши – ми имамо суфицит у трговини – али ми се чини да када постоји проблем са неким другим, Хрвати извуку Србе. Када сте овде видели да су Хрвати тема избора? Никад. Постане нам тема када видимо да када урадимо све и питамо шта је са Србима у Хрватској и видите да ту нема ничега“, рекао је Вучић.
Они кажу „увешћемо струју, али можда, кажу ви Срби сте агресори“ и онда мисле да ви морате да ћутите на то зато што неко мисли да може да вам држи придике јер је у ЕУ и НАТО, каже Вучић.
„Ми смо спремни на отворен разговор, али ви не можете да лупите шамар како се окренемо лево или десно а да се ми правимо да се то није десило“, рекао је Вучић.
Одговарајући на питање зашто није ишао 9. јануара у Бањалуку када је прослављен Дан Републике Српске, Вучић је рекао да није отишао јер је требало да иде у Њујорк због обавезе раније заказане.
„Има још једна ствар због које нисам ишао, али не желим о томе да говорим“, рекао је председник. Рекао је да је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган веома важан за наш регион.
„Ја сам неко ко прича отворено и пуним срцем. Када смо ишли у Рашку област или Санџак, како год желите, Ердогана су тамо дочекали са ‘султан Ердоган‘, а мене звиждуцима. Мислите да је мени лако? Али ја сам изашао и говорио свој говор о ауто-путу и добио сам аплаузе јер сам завршио са ‘живела Србија‘“, рекао је Вучић.
Истакао је да се „не трпа да штити Републику Српску јер је то посао Милорада Додика и он то ради на добар начин и то је његова ствар“.
„Али да дозволим да РС буде мета напада и монета за поткусуривање, то је у мом друштву немогуће“, рекао је Вучић.
Др Зоран Радојичић први на листи за Београд
Вучић је рекао да ће на челу листе СНС-а за београдске изборе бити нестраначка личност, директор Универзитетске дечје клинике „Тиршова“ Зоран Радојичић.
Врло је могуће и не искључујем могућност да он буде градоначелник, рекао је Вучић.
Према његовим речима, реч је о човеку који има „изванредну глад, енергију и жељу“ да направи боље здравствене услове и за нашу децу и старе. Друга на листи биће истакнута балерина Аја Јунг, која, каже, хоће да прави промене у култури.
Такође, на листи ће бити и декан Правног факултета Сима Аврамовић, координаторка Сигурне куће у Београду Весна Станојевић, др Љиљана Марковић са Филолошког факултета.
„Од спортиста имамо и ‘гробаре’ и ‘делије’, од Горана Грбовића, Милана Гуровића. На листи је и Јелена Николић – супруга рукометаша Петра Ненадића, ту је и Бојана Брешковић Бојић, господин Накарада из Музеја савремене уметности“, рекао је председник додајући да ће на листи бити и Жика Николић, Бранко Милићевић Коцкица.
Уговор с „Вансијем“ ми је као песма
Председник Србије истакао је да је договор о концесији за аеродром „Никола Тесла“ најбољи пример и доказ колико је Србија другачија, као и колика је разлика између власти и опозиције, те ко говори истину, а ко не.
Вучић је изнао детаљне податке о договору са француском компанијом „Ванси“, која ће за концесиони уговор на 25 година, одмах, на основу концесионе накнаде, уплатити 501 милион евра, од чега 417 милиона иде држави, а 84 грађанима, малим концесионарима.
„Ми смо пре годину и по кренули у веома транспарентан, отворен и поштен процес давања концесије на само 25 година. Донели смо одлуку после неуспеле приватизације Телекома, за коју ме још увек душа боли што сам подлегао политичким притисцима, јер је требало да изгурам оно што је боље за земљу, а не да слушам савете незналица“, објаснио је он.
Подсетио је да је као правни и финансијски саветник за процес давања концесије за аеродром изабрана велика светска компанија „Лазар“.
„У њој ради Божидар Ђелић. Не знам како су могли да га приме, али толико о томе колико је то пријатељска компанија нама. Међутим, она је једна од три најдоминантније у свету“, указао је Вучић.
Рекао је да је на почетку процеса говорио да ћемо моћи да рачунамо на концесиону накнаду у висини између 300 и 350 милиона евра, а да 2012. није било могуће да буде више од 40 милиона.
Србија поштује интегритет БиХ
Председник Србије је, коментаришући изјаву Томислава Николића у Бањалуци да „од срца Републици Српској жели независност“, рекао да зна да Николић то жели као и 90 одсто Срба напомињући да „ми који водимо државу не смемо да се водимо политиком жеља“.
„Политика реалности је политика озбиљности и одговорности, а политика жеља је лепа политика која доноси гласове, али не мислим да је увек директно пропорционална степену одговорности и озбиљности“, рекао је Вучић.
Навео је да Србија подржава РС и воли је, али поштује територијални интегритет Босне и Херцеговине. Додао је да има одличне односе са Томиславом Николићем за ког каже да ради важан посао за државу.